statystyki

Przejęcie długu składkowego niemożliwe nawet za zgodą ZUS

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska14.01.2016, 11:18; Aktualizacja: 15.01.2016, 10:09
ZUS

Zaległości z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne ma wielu przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Należności publicznoprawne nie mogą być przedmiotem obrotu. Jeśli taka umowa zostałaby zawarta, byłaby nieważna z mocy prawa i obowiązek uregulowania zaległości nadal ciążyłby na płatniku.

Zaległości z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne ma wielu przedsiębiorców. Obowiązkiem ZUS w takiej sytuacji jest ich egzekwowanie. Niektórym przedsiębiorcom posiadającym zobowiązania nie tylko wobec ZUS, ale i innych podmiotów czy kontrahentów, wydaje się, że sposobem rozwiązania ich problemów jest sprzedaż długów. Często jednak nie zdają sobie sprawy, że nie każdy dług można sprzedać. Takim niesprzedawalnym długiem jest zaległość wobec ZUS. I choć płatnicy czasem wpadają na pomysł, aby rozliczyć się ze sobą za pomocą długów składkowych, okazuje się to niemożliwe. [przykład]

Kodeks cywilny nie ma zastosowania

Przejęcie długu ma swoje źródło w prawie cywilnym. Polega ono na tym, że osoba trzecia wstępuje na miejsce dotychczasowego dłużnika, który w wyniku zawartej umowy zostaje z długu zwolniony. Umowa taka nie powoduje zmiany stosunku zobowiązaniowego, a jedynie zmianę podmiotu zobowiązanego do świadczenia. Nie ma raczej wątpliwości co do dopuszczalności przejęcia długu w przypadku należności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych (np. z umowy sprzedaży czy o świadczenie usług). Wątpliwości pojawiają się natomiast, gdy chodzi o przejęcie zobowiązań wobec ZUS czy urzędu skarbowego. Mają one bowiem szczególny charakter – są należnościami publicznoprawnymi.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że umowa o przejęcie długu z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne jest nieważna. Świadczenia z tytułu składek mają bowiem charakter świadczeń publicznoprawnych, a do takich nie mają zastosowania przepisy kodeksu cywilnego o zmianie dłużnika – tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2004 r., sygn. akt IV CK 56/03. Takie samo stanowisko dotyczące zobowiązań podatkowych wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 28 czerwca 2002 r., sygn. akt I CKN 841/00. Pogląd ten, chociaż wyrażony w orzecznictwie dość dawno, pozostaje jednak aktualny. Wynika z tego jasno, że składki wobec ZUS nie mogą być skutecznie przedmiotem obrotu. Bez znaczenia jest przy tym ewentualna zgoda wierzyciela na przejęcie czy przystąpienie osoby trzeciej do długu.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane