statystyki

Od 2016 przywileje ZUS w postępowaniu upadłościowym ograniczone

autor: Patryk Słowik14.01.2016, 11:18; Aktualizacja: 15.01.2016, 09:33
ZUS

Od 1 stycznia przepisy już nie uprzywilejowują w takim stopniu wierzytelności publicznoprawnych.źródło: ShutterStock

Od początku 2016 r. organ rentowy nie odzyska już swoich należności przed wierzytelnościami kontrahentów upadającej firmy. Nadal jednak na propozycje układu będzie mógł powiedzieć „nie”.

Przepisy prawa restrukturyzacyjnego, które zaczęły obowiązywać od początku roku, zupełnie zmieniają filozofię upadłości firm. Dotychczas przytłaczająca większość postępowań kończyła się upadłością likwidacyjną, a zaledwie kilkanaście procent układową, czyli taką, która pozwalała zachować właścicielowi biznes. Co było tego przyczyną?

– Jedną z głównych było, niestety, podejście urzędników do przedsiębiorców – wskazuje sędzia Trybunału Stanu Jerzy Kozdroń, do niedawna wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za projekt prawa restrukturyzacyjnego. Stąd też zmiana wprowadzona do art. 342 prawa upadłościowego. Chodzi o to, że w prawie upadłościowym przewidziana jest kolejność zaspokajania wierzycieli z masy upadłościowej (patrz tabela). W ramach tych kategorii dotychczas jednymi z najbardziej uprzywilejowanych podmiotów były ZUS i urząd skarbowy. Innymi słowy, najpierw pieniądze dostawały te organy, a dopiero później – gdy cokolwiek zostało – inni wierzyciele, w tym przedsiębiorcy. Nowe przepisy miały w założeniu to zmienić.

– Tymczasem ZUS nadal w niektórych przypadkach nie będzie mógł zgodzić się na restrukturyzację przedsiębiorstwa. Nie umorzy też należnych mu składek. Ale odebranie mu pierwszeństwa w zaspokojeniu wierzytelności powinno sprawić, iż częściej będzie zgadzał się na układ – tłumaczy Jerzy Kozdroń.

Od 1 stycznia przepisy już nie uprzywilejowują w takim stopniu wierzytelności publicznoprawnych. Co do zasady prawo do zaspokojenia ZUS będzie bowiem takie samo jak uprawnienie przysługujące pozostałym wierzycielom.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane