statystyki

Najpierw rozwiązanie umowy o pracę, potem wyrejestrowanie z ZUS

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska14.01.2016, 11:18; Aktualizacja: 15.01.2016, 10:08
umowa, prawo, podpis

Umowa o pracę ulega rozwiązaniu nie wcześniej niż z chwilą zapoznania się pracodawcy z pismem pracownika.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie wypłacał mi wynagrodzenia przez kilka miesięcy. Rozwiązałem więc umowę o pracę bez wypowiedzenia, wskazując w piśmie do pracodawcy datę rozwiązania umowy na 30 października 2015 r. Pismo to zostało odebrane przez pracodawcę dopiero 23 listopada 2015 r. Pracodawca wyrejestrował mnie z ZUS z ostatnim dniem października, ale ja mam wątpliwości, czy zrobił to prawidłowo. Z jaką datą powinienem zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych?

W przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia przez dłuższy czas, zasadność rozwiązania umowy w tym trybie przez pracownika nie może budzić wątpliwości. Zatrudniony musi jednak złożyć odpowiednie oświadczenie, doręczając je pracodawcy. Ustalenie prawidłowej daty rozwiązania umowy jest istotne nie tylko z powodu wygaśnięcia obowiązku świadczenia pracy, ale także ustania ubezpieczenia. Pracodawca po otrzymaniu pisma powinien wyrejestrować byłego pracownika z ZUS. Z oczywistych względów będzie chciał to zrobić z datą jak najwcześniejszą. Wpływa ona na wysokość składek, jakie pracodawca jest zobowiązany odprowadzić.

W opisanej sytuacji rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia złożone przez pracownika, pomimo wskazanej w nim daty rozwiązania umowy o pracę na 30 października 2015 r., zostało odebrane przez pracodawcę po upływie tego terminu. Aby ustalić, z jaką datą umowa uległa rozwiązaniu, należy sięgnąć do przepisu art. 61 kodeksu cywilnego stosowanego na mocy odesłania zawartego w kodeksie pracy. Zgodnie z nim oświadczenie woli skierowane do drugiej osoby uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. Rozwiązanie bez wypowiedzenia powoduje zatem ustanie stosunku pracy z chwilą zapoznania się z treścią pisma przez drugą stronę, chyba że w treści wskazano datę późniejszą. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 6 października 1998 r., sygn. akt III ZP 31/98, pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, który to skutek następuje zawsze w dacie dojścia oświadczenia do adresata w sposób umożliwiający mu realne zapoznanie się z jego treścią.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane