statystyki

Działalność gospodarcza bez składek ZUS, gdy etat w Anglii

autor: Marcin Nagórek14.01.2016, 11:18; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:39

Prowadzę działalność gospodarczą (firmę jednoosobową) w Polsce. Równocześnie jestem zatrudniony w Anglii na umowie o pracę (pracuję przez internet), ale mieszkam w Polsce. Według informacji uzyskanej w ZUS właściwe dla mnie będzie ustawodawstwo brytyjskie. Uzyskałem więc dokument A1 z instytucji, która jest odpowiednikiem ZUS w Wielkiej Brytanii, tj. z HM Revenue & Customs. Nie jestem jednak do końca pewny, jak wygląda obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych? Czy muszę je opłacać także w Polsce, czy jednak w Wielkiej Brytanii?

W opisywanej sytuacji nie ma obowiązku opłacania składek w Polsce. Wynika to z przepisów europejskich regulujących kwestie związane z ustaleniem i stosowaniem właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w stosunku do osób migrujących. Zasady podlegania ubezpieczeniom reguluje obecnie w stosunku do państw członkowskich Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 dotyczące wykonania rozporządzenia nr 883/2004.

Przepisy tych aktów prawnych będą miały zastosowanie m.in. do sytuacji czytelnika. Prowadzi on działalność gospodarczą w Polsce, ale dodatkowo jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w brytyjskiej firmie. Dodatkowo wskazał, że instytucja HMRC potwierdziła poprzez wydanie dokumentu A1, że właściwe jest dla niego ustawodawstwo tego kraju. Przede wszystkim trzeba bowiem podkreślić, że takie osoby podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego UE. Oznacza to, że w danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym kraju i tylko tam może istnieć obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Zasada ta wynika m.in. z artykułu 11 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane