statystyki

Kto ma dostosować sanitariaty dla niepełnosprawnych

autor: Maciej Ambroziewicz09.09.2018, 17:30
Ponadto urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dojścia do nich – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp – pracodawca powinien dostosować do potrzeb i możliwości pracowników niepełnosprawnych.

Ponadto urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dojścia do nich – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp – pracodawca powinien dostosować do potrzeb i możliwości pracowników niepełnosprawnych.źródło: ShutterStock

 Po zmianie siedziby zakładu pracy okazało się, że na nowej powierzchni właściciel budynku nie zapewnił pomieszczeń higieniczno-sanitarnych dla osób niepełnosprawnych. Co prawda obecnie nie zatrudniamy takich pracowników, jednakże gdyby taka osoba podjęła u nas pracę, miałaby utrudnione możliwości korzystania z odpowiednio przystosowanych pomieszczeń. Kto zgodnie z przepisami ponosi odpowiedzialność za zapewnienie takich pomieszczeń: pracodawca czy właściciel/zarządca danej nieruchomości?

Co do zasady obowiązek zapewnienia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych na zasadach określonych w przepisach bhp spoczywa zawsze na pracodawcy zatrudniającym pracowników. Taka powinność wynika wprost z art. 233 kodeksu pracy. W myśl tego przepisu pracodawca ma zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz niezbędne środki higieny osobistej.

Wymogi bhp…

Obowiązki pracodawcy zostały uszczegółowione w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika z niego, że pracodawca musi zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne (m.in. szatnie, umywalnie, pomieszczenia z natryskami i właśnie ustępy), których rodzaj, liczba i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana. Szczegółowe wymagania dla takich pomieszczeń zostały określone w załączniku nr 3 do tego rozporządzenia, a wynika z nich m.in., że pomieszczenia ustępów:


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane