statystyki

Ujawnianie nazwy schorzenia na zaświadczeniu nie jest wskazane

autor: Michalina Topolewska20.09.2018, 20:00
Wymaganie zbyt szczegółowych danych jest niedopuszczalne, bo prowadzi do bezpodstawnej i nieuzasadnionej ingerencji w sferę prywatności pracownika.

Wymaganie zbyt szczegółowych danych jest niedopuszczalne, bo prowadzi do bezpodstawnej i nieuzasadnionej ingerencji w sferę prywatności pracownika.źródło: ShutterStock

 Ze względu na ochronę prywatności lekarz nie powinien wpisywać na zaświadczeniu konkretnej jednostki chorobowej, a jedynie określać, że należy ono do schorzeń wymienionych w rozporządzeniu.

Taki sposób postępowania rekomenduje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) w związku z wątpliwościami, jakie pojawiły się po wydaniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) decyzji w sprawie indywidualnej interpretacji przepisów (znak DW.050.8.2018.IGR). Dotyczyła ona dokumentowania występowania u pracownika schorzeń szczególnych na zaświadczeniu lekarskim. W przypadku zatrudnienia osób z takimi dysfunkcjami pracodawca może bowiem skorzystać z możliwości obniżenia wskaźnika zobowiązującego do wnoszenia wpłat na rzecz PFRON. Lista tych schorzeń została wskazana w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 września 1998 r. (Dz.U. nr 124, poz. 880 ze zm.) i zawiera m.in. epilepsję, upośledzenie umysłowe oraz stwardnienie rozsiane.

PFRON we wspomnianej interpretacji wyjaśniał, że „w zaświadczeniu potwierdzającym posiadanie przez pracownika schorzenia szczególnego, lekarz specjalista powinien wskazać, że występuje co najmniej jedna z chorób wymienionych w rozporządzeniu – lub też jeśli zdecyduje się na wskazanie konkretnego schorzenia – to powinien przywołać jego nazwę zgodną z treścią rozporządzenia”.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane