statystyki

Przepisy o lokalizacji placówek dla niepełnosprawnych powinny być elastyczniejsze

autor: Michalina Topolewska23.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 23.08.2018, 09:07
Przepisy powinny być elastyczniejsze i uwzględniać sytuacje, gdy taka wspólna lokalizacja placówek sprawdza się w praktyce.

Przepisy powinny być elastyczniejsze i uwzględniać sytuacje, gdy taka wspólna lokalizacja placówek sprawdza się w praktyce.źródło: ShutterStock

Rada Pomocy Społecznej (RPS) chce zmiany przepisów, która umożliwi funkcjonowanie w jednym budynku różnych placówek dla niepełnosprawnych.

Problem, na który zwraca uwagę w piśmie skierowanym do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, dotyczy art. 113c ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508). Zgodnie z nim jednostka organizacyjna pomocy społecznej zapewniająca całodobowe usługi, taka jak dom pomocy społecznej (DPS), nie może się mieścić w jednym budynku z instytucjami wymienionymi w tym przepisie. Wśród nich znajdują się m.in. placówka opiekuńczo-wychowawcza, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy w rodzinie, zakład aktywności zawodowej (ZAZ) oraz izba wytrzeźwień. Na mocy przepisów przejściowych samorządy, które w momencie wprowadzania art. 113c nie spełniały tego wymagania, mają czas na dostosowanie się do niego do końca 2019 r.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane