statystyki

Opiekun osoby niepełnosprawnej powinien łączyć świadczenie z pracą

autor: Michalina Topolewska04.09.2018, 07:17; Aktualizacja: 04.09.2018, 11:00
RPO wskazuje również na trudności z dostępnością budynków, bo przepisy gwarantują ich dostosowanie tylko dla osób poruszających się na wózkach.

RPO wskazuje również na trudności z dostępnością budynków, bo przepisy gwarantują ich dostosowanie tylko dla osób poruszających się na wózkach.źródło: ShutterStock

 Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Komitetu ONZ w Genewie jego eksperci ocenią wykonywanie przez Polskę przyjętej w 2012 r. Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.

– Lista spraw do załatwienia jest długa, bo prawa osób z niepełnosprawnościami nigdy nie były priorytetem dla rządzących – podkreśla dr Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich. RPO przygotował swój niezależny od rządowego raport wraz z listą 84 rekomendacji zmian w prawie, które są potrzebne, aby wdrożyć Konwencję.

Sylwia Spurek dodaje, że obecnie trwają prace nad rządową Strategią na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2018-2030, ale nie są znane jej szczegóły i nie wiadomo czy jej postanowienia będą zgodne z konwencją. Przygotowane przez rzecznika rekomendacje są podzielone na kilka grup. Jedna z najważniejszych dotyczy kwestii orzekania o niepełnosprawności. RPO zwraca uwagę, że nie ma jednej, powszechnej definicji niepełnosprawności ani jednolitego systemu orzekania o niej. Dodaje przy tym, że jego opracowaniem zajmuje się właśnie specjalny zespół kierowany przez prof. Gertrudę Uścińską, prezes ZUS, ale wątpliwości budzą niektóre założenia nowego modelu orzekania, m.in. posługiwanie się pojęciem niesamodzielności.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane