statystyki

Wyrok TK uporządkował składki za delegowanych, ale wątpliwości są

autor: Marek Benio06.10.2016, 11:35; Aktualizacja: 06.10.2016, 11:43
złoty, pieniądze

Jak liczyć składki za delegowanych?źródło: ShutterStock

Problem z zastosowaniem wydanych na jego podstawie przepisów może się pojawić, gdy wynagrodzenie wyjątkowo w danym miesiącu było niższe niż przeciętne. Należy się wtedy odwołać do ustawy systemowej

1 października 2016 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jego wydanie stanowi reakcję ustawodawcy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2015 r. (sygn. akt SK 9/14), w którym trybunał orzekł, że par. 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie) jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim dotyczy pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców, uzyskujących przychody niższe niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Trybunał wyznaczył czas do 5 listopada 2016 r. na zmianę tego przepisu.

Zmiana jednak konieczna

W toku samego postępowania przed trybunałem, jak i podczas konsultacji prowadzonych przed uchwaleniem zmiany rozporządzenia pojawiały się opinie, że wobec bardzo klarownej treści wyroku trybunału nie jest konieczna zmiana brzmienia przepisu, a jedynie zarzucenie przez organ rentowy i przez płatników niezgodnej z konstytucją praktyki podwyższania podstawy wymiaru składki do wysokości przeciętnego wynagrodzenia, gdy rzeczywisty przychód pracownika był niższy.

Ostatecznie w trosce o pewność prawa ustawodawca zdecydował się jednak na nowelizację przepisu. Przepis zmieniono w ten sposób, że zawężono jego zakres podmiotowy do tych pracowników, których przychód przekroczył przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Od 1 października podstawa wymiaru składki jest obniżana o równowartość diet, jednak nigdy poniżej przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei nie może ulec podwyższeniu do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w przypadku pracowników, których przychód był niższy niż to przeciętne wynagrodzenie. Dla nich podstawą wymiaru składek jest przychód faktycznie otrzymany.

Pozostawiono zatem mechanizm korygujący podstawę wymiaru składki w dół, likwidując mechanizm korygujący w górę. Taka zmiana czyni zadość wyrokowi trybunału i jednocześnie realizuje cel ustawodawcy, którym było udzielenie pewnej preferencji pozwalającej na obniżenie podstawy wymiaru składki dla pracowników pracujących za granicą, ale dla polskiego pracodawcy; jednak nigdy poniżej granicy przeciętnego wynagrodzenia. W szczególności chodzi tu o pracowników delegowanych w ramach swobody świadczenia usług, ale także np. o pracowników służb zagranicznych czy transportu międzynarodowego.

Nie wszystko jasne


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane