statystyki

Usługi opieki domowej w Niemczech czeka niebawem rewolucja. A to ważne również dla polskich przedsiębiorstw

autor: Dr Marcin Kiełbasa, dr Marek Benio09.01.2020, 06:02; Aktualizacja: 09.01.2020, 09:42
Opieka nad seniorami świadczona w domu to usługa ważna społecznie i delikatna. Dotyczy osobistego, intymnego obszaru ludzkiego życia. Mieszkańcy Niemiec żyją coraz dłużej, a liczba potrzebujących opieki w jesieni życia rośnie. Z szacunków m.in. posła do niemieckiego Bundestagu Pascala Kobera (FDP) wynika, że aż 83 proc. obywateli chciałoby żyć i funkcjonować w swoim domu najdłużej jak to możliwe, nawet gdyby wymagali opieki.

Opieka nad seniorami świadczona w domu to usługa ważna społecznie i delikatna. Dotyczy osobistego, intymnego obszaru ludzkiego życia. Mieszkańcy Niemiec żyją coraz dłużej, a liczba potrzebujących opieki w jesieni życia rośnie. Z szacunków m.in. posła do niemieckiego Bundestagu Pascala Kobera (FDP) wynika, że aż 83 proc. obywateli chciałoby żyć i funkcjonować w swoim domu najdłużej jak to możliwe, nawet gdyby wymagali opieki.źródło: ShutterStock

Wyzwaniem dla naszych firm będzie wkrótce nie tylko szara strefa w tej branży, lecz także planowane regulacje naszego zachodniego sąsiada. Przygotowanie się do nich może zaś nie być łatwe, bo zmiany nadchodzą z kilku stron.

Od wielu lat opieka nad osobą starszą, chorą lub niepełnosprawną, świadczona przez opiekuna z Europy Środkowo-Wschodniej, jest jednym z filarów systemu opieki senioralnej w Niemczech. Większość pracowników tego sektora za Odrą to Polacy. [ramka 1]

Ramka 1

Podatny grunt

Opieka nad seniorami świadczona w domu to usługa ważna społecznie i delikatna. Dotyczy osobistego, intymnego obszaru ludzkiego życia. Mieszkańcy Niemiec żyją coraz dłużej, a liczba potrzebujących opieki w jesieni życia rośnie. Z szacunków m.in. posła do niemieckiego Bundestagu Pascala Kobera (FDP) wynika, że aż 83 proc. obywateli chciałoby żyć i funkcjonować w swoim domu najdłużej jak to możliwe, nawet gdyby wymagali opieki. Jednocześnie coraz mniej ludzi w tym kraju podejmuje szkolenie i pracę w zawodzie opiekuna. Brak opiekunów i niewystarczająca liczba miejsc w placówkach stacjonarnych zrodziły popyt na usługi opieki domowej świadczone przez specjalistów delegowanych z Europy Środkowo-Wschodniej – w tym przede wszystkim z Polski. 

Od 15 lat ten nieuregulowany, dość niestabilny rynek usług rozwija się dynamicznie. Ostatnio napływają jednak sygnały – ze zbyt wielu źródeł, by je zignorować – że w 2020 r. ten obraz się zmieni. Usługi opieki są na celowniku niemieckiego rządu, Bundestagu, związków zawodowych, a także instytucji UE. Poniżej omawiamy wszystkie sygnały istotne dla firm delegujących pracowników z Polski do pracy w branży opieki na tamtejszym rynku. Wykorzystujemy informacje uzyskane podczas spotkania przedstawicieli think-tanku Inicjatywa Mobilności Pracy z posłami do Bundestagu 9 października 2019 r. Uwzględniamy przy tym przygotowania do ofensywy legislacyjnej w obszarze opieki domowej ze strony SPD (jednej z partii koalicyjnych w Niemczech), rozpoczęcie prac nad normą DIN, określającą standardy świadczenia usług opieki domowej, oraz działalność związkowej sieci biur doradztwa dla opiekunów w Niemczech – Faire Mobilität (Uczciwa Mobilność).

Trzeba też pamiętać, że na poziomie prawa unijnego 30 lipca 2020 r. zacznie obowiązywać dyrektywa PE i Rady (UE) z 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.Urz. UE z 2018 r. L 173, s. 16). Towarzyszyć temu będzie zmiana rozporządzeń o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (883/2004/WE i 987/2009/WE). Prace nad nowelizacją tych ostatnich jeszcze trwają, ale obecne propozycje prowadzić mogą do przeniesienia składek na ubezpieczenia społeczne polskich opiekunek delegowanych do Niemiec.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • zgroza(2020-01-10 16:48) Zgłoś naruszenie 10

    a u nas senior sam w domu z głodu i w bólu umiera bo nie stać go po ok. 40 latach pracy na dom starców ani na wynajęcie opiekunki. Oto ...... rzad od lat. Ob y ci przy korycie umierali w bólu za krzywdę ludzi pracy.

    Odpowiedz
  • Marianna22(2020-01-24 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety my w temacie opieki nad seniorami jesteśmy bardzo daleko od standardów zachodnich. Mam koleżankę w promedica i ona mówi, że w Niemczech szanuje się osoby starsze i mają naprawdę bardzo dobrze. No i mają cały czas osobę, która się nimi opiekuje, a w Pl często seniorzy są pozostawieni sami sobie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane