statystyki

Co grozi pracodawcy za niezgłoszenie zatrudnionych do ubezpieczeń?

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska29.10.2016, 11:30
ZUS

Za niezgłoszenie pracownika do ZUS odpowiada pracodawca, a nie pracownik.źródło: ShutterStock

Od jakiegoś czasu prowadzę samodzielnie niewielki lokal gastronomiczny. Ostatnio poprosiłam dwie znajome, aby mi pomagały przez kilka dni w tygodniu za niewielką opłatą. Nie podpisałam z nimi żadnej umowy, dlatego też nie zgłosiłam ich do ZUS. Ostatnio jednak dowiedziałam się, że ZUS rozpoczął intensywne kontrole w moim miasteczku. Czy za niezgłoszenie pracowników do ubezpieczeń grozi mi jakaś odpowiedzialność?

Może grozić. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. W opisywanej sytuacji osoby poproszone o pomoc można uznać za wykonujące pracę na rzecz przedsiębiorcy, a więc podlegające ubezpieczeniom. W myśl obowiązujących przepisów zgłoszenia dokonuje się w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń. Za niezgłoszenie pracownika do ZUS odpowiada pracodawca, a nie pracownik, który nierzadko nawet nie wie, czy został w ogóle zarejestrowany w ZUS. Ten sam obowiązek dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego, co wynika z art. 74 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna), który odsyła do zasad, trybu i terminu zgłaszania do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenia pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego pracodawca dokonuje na druku zgłoszeniowym ZUS ZUA.

To wykroczenie...

Co zatem w przypadku, gdy pracodawca nie dopełnia tego obowiązku? Oczywiste jest, że za okres, za który nie zgłaszał pracowników do ubezpieczeń, powinien zapłacić składki wraz z odsetkami. Ale to nie wszystko. Może to zrodzić poważniejsze skutki finansowe. ZUS może w takim wypadku skierować wniosek do sądu o nałożenie na nierzetelnego płatnika składek grzywny. Niezgłoszenie do ubezpieczenia jest bowiem wykroczeniem z art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Przepis ten przewiduje karę grzywny do 5000 zł dla płatnika składek lub osoby zobowiązanej do działania w jego imieniu, którzy:

  • nie zgłosili do ZUS wymaganych danych;
  • zgłosili dane nieprawdziwe;
  • udzielali nieprawdziwych wyjaśnień;
  • odmówili udzielenia wyjaśnień.

Również przepisy ustawy zdrowotnej przewidują sankcję w postaci grzywny nakładanej na pracodawcę za niezgłoszenie pracownika w terminie do ubezpieczenia zdrowotnego (czyli niezrobienie tego w ciągu 7 dni) lub nieterminowe jego wyrejestrowanie (również w ciągu 7 dni).


Pozostało 13% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane