statystyki

Co grozi pracodawcy za niezgłoszenie zatrudnionych do ubezpieczeń?

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska29.10.2016, 11:30
ZUS

Za niezgłoszenie pracownika do ZUS odpowiada pracodawca, a nie pracownik.źródło: ShutterStock

Od jakiegoś czasu prowadzę samodzielnie niewielki lokal gastronomiczny. Ostatnio poprosiłam dwie znajome, aby mi pomagały przez kilka dni w tygodniu za niewielką opłatą. Nie podpisałam z nimi żadnej umowy, dlatego też nie zgłosiłam ich do ZUS. Ostatnio jednak dowiedziałam się, że ZUS rozpoczął intensywne kontrole w moim miasteczku. Czy za niezgłoszenie pracowników do ubezpieczeń grozi mi jakaś odpowiedzialność?

Może grozić. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. W opisywanej sytuacji osoby poproszone o pomoc można uznać za wykonujące pracę na rzecz przedsiębiorcy, a więc podlegające ubezpieczeniom. W myśl obowiązujących przepisów zgłoszenia dokonuje się w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń. Za niezgłoszenie pracownika do ZUS odpowiada pracodawca, a nie pracownik, który nierzadko nawet nie wie, czy został w ogóle zarejestrowany w ZUS. Ten sam obowiązek dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego, co wynika z art. 74 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna), który odsyła do zasad, trybu i terminu zgłaszania do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenia pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego pracodawca dokonuje na druku zgłoszeniowym ZUS ZUA.

To wykroczenie...

Co zatem w przypadku, gdy pracodawca nie dopełnia tego obowiązku? Oczywiste jest, że za okres, za który nie zgłaszał pracowników do ubezpieczeń, powinien zapłacić składki wraz z odsetkami. Ale to nie wszystko. Może to zrodzić poważniejsze skutki finansowe. ZUS może w takim wypadku skierować wniosek do sądu o nałożenie na nierzetelnego płatnika składek grzywny. Niezgłoszenie do ubezpieczenia jest bowiem wykroczeniem z art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Przepis ten przewiduje karę grzywny do 5000 zł dla płatnika składek lub osoby zobowiązanej do działania w jego imieniu, którzy:

  • nie zgłosili do ZUS wymaganych danych;
  • zgłosili dane nieprawdziwe;
  • udzielali nieprawdziwych wyjaśnień;
  • odmówili udzielenia wyjaśnień.

Również przepisy ustawy zdrowotnej przewidują sankcję w postaci grzywny nakładanej na pracodawcę za niezgłoszenie pracownika w terminie do ubezpieczenia zdrowotnego (czyli niezrobienie tego w ciągu 7 dni) lub nieterminowe jego wyrejestrowanie (również w ciągu 7 dni).


Pozostało jeszcze 13% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane