statystyki

Członkowie rodziny cudzoziemca nie zawsze potrzebują zezwolenia na pracę

autor: Tomasz Rogala15.09.2016, 10:12; Aktualizacja: 15.09.2016, 10:43
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawcaźródło: ShutterStock

Polska spółka z branży przemysłowej poszukuje informatyków także wśród cudzoziemców zza wschodniej granicy, dla których jest gotowa uzyskać niezbędne zezwolenia na pracę. Zainteresowanie ofertą wyraża kilkoro kandydatów z Ukrainy i Białorusi, którzy są skłonni przeprowadzić się do Polski wraz z małżonkami i dziećmi. Kandydatom zależy jednak, aby ich małżonkowie również mogli szukać w Polsce pracy, i od takiej możliwości uzależniają decyzję o przeprowadzce. Spółka staje przed pytaniem – czy legalne zatrudnienie w Polsce cudzoziemca pozwala pracować w naszym kraju także jego małżonkowi? Jeśli nie, to co należy zrobić, aby małżonek cudzoziemca również miał prawo do pracy w Polsce?

Do podjęcia w Polsce pracy cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej potrzebuje co do zasady zezwolenia na pracę. Jest ono wydawane dla konkretnego obcokrajowca i pozwala mu na pracę wyłącznie na rzecz pracodawcy określonego w tym zezwoleniu. Z samego faktu posiadania przez obywatela państwa trzeciego zezwolenia na pracę nie wynikają jednak żadne uprawnienia dla członków jego rodziny – w szczególności nie daje ono prawa do pracy w Polsce jego małżonkowi. Ten ostatni, jeśli chce również podjąć pracę w naszym kraju, potrzebuje zatem własnego zezwolenia na pracę. Praktyczna trudność dla takiej osoby wynika z tego, że zgodnie z obowiązującą procedurą wniosek o wydanie zezwolenia na pracę składa nie sam cudzoziemiec, ale pracodawca, który zamierza go zatrudnić.

Z perspektywy polskiej spółki, która chce sprowadzić konkretną osobę do pracy w Polsce, jest to rozwiązanie korzystne – firma załatwia bowiem zezwolenie na pracę jeszcze przed przyjazdem cudzoziemca do Polski i nie musi się martwić jego pobytem w naszym kraju do czasu wydania zezwolenia. Jednak dla małżonka tego cudzoziemca, który szuka pracy dopiero po przyjeździe do Polski, oznacza to, że musi on najpierw znaleźć potencjalnego pracodawcę, a dopiero wtedy podmiot ten może uruchomić postępowanie zmierzające do uzyskania zezwolenia na pracę (co zajmuje od półtora do trzech miesięcy). Powyższe formalności oczywiście w praktyce utrudniają małżonkowi cudzoziemca znalezienie pracy w Polsce. Nie zawsze są one jednak nie do uniknięcia.

Podstawa pobytu


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane