statystyki

Jak po nowemu obliczyć wymiar należności dla ZUS za wykonujących pracę za granicą

autor: Izabela Nowacka06.10.2016, 11:35; Aktualizacja: 06.10.2016, 11:53
ZUS

Wcześniejsze brzmienie przepisu nakazujące obliczanie składek od przeciętnego wynagrodzenia nawet wtedy, gdy pracownik zarobił mniej, zostało zakwestionowane przez TK.źródło: ShutterStock

Pracodawca oddelegował pracownika do pracy w Holandii na cały październik. Wynagrodzenie za cały przepracowany miesiąc wyniosło 2100 euro i zostanie wypłacone 31 października. Zakładamy, że kurs euro z 28 października (czyli z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu) wyniesie 4,3001 zł. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z nowymi przepisami?

1 października wszedł w życie zmieniony przepis rozporządzenia składkowego dotyczący odliczania równowartości diet podróżnych od przychodów pracowników oddelegowanych do pracy za granicę, podlegających ubezpieczeniom w Polsce. Przepis został tak skonstruowany, że będzie się odnosił tylko do tych, którzy za granicą zarobili więcej, niż wynosi prognozowane na dany rok przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce. Tylko oni będą mieli prawo do odliczenia kwot odpowiadających wysokości diet. Pozostali zapłacą składki od faktycznego przychodu, bez podwyższania podstawy do poziomu przeciętnej płacy.

Wcześniejsze brzmienie przepisu nakazujące obliczanie składek od przeciętnego wynagrodzenia nawet wtedy, gdy pracownik zarobił mniej, zostało zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 28 października 2015 r., sygn. akt SK 9/14.

Jak będzie po zmianie

Zmiana zakwestionowanego przepisu polega na tym, że zwolnienie części wynagrodzenia będzie miało zastosowanie obecnie tylko w odniesieniu do osób, których wynagrodzenie będzie wyższe niż prognozowane przeciętne. W takim przypadku podstawa wymiaru składek będzie obniżana (z tytułu diet) do kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Innymi słowy, ta kwota będzie progiem, do którego można dokonać obniżenia. Natomiast w razie uzyskania przez daną osobę przychodu niższego od przeciętnego wynagrodzenia, podstawę wymiaru składek będzie stanowił faktycznie osiągnięty przychód, co oznacza, z˙e nie będzie już następowało sztuczne podwyższenie podstawy wymiaru składek.

Reasumując, w sytuacji gdy wynagrodzenie pracownika będzie równe kwocie przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia (4055 zł w 2016 r.) lub od niej niższe, podstawa składek ZUS będzie wyliczana:

  • bez pomniejszenia o równowartość diet przysługujących z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju,
  • bez jej podwyższania do kwoty przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia.

Natomiast gdy wynagrodzenie będzie wyższe od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, stanie się możliwe odliczenie równowartości diet. Wówczas po tym odliczeniu należy porównać tak uzyskaną podstawę z wynagrodzeniem przeciętnym. Jeśli będzie ono wyższe, podstawę do składek będzie stanowiło wynagrodzenie pracownika. W przeciwnym razie jako podstawę należy wykazać kwotę progu, czyli 4055 zł w 2016 r.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane