statystyki

Ubezpieczenia społeczne: Kodeks cywilny nie pomoże w sporze z ZUS

autor: Michał Culepa07.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:30
ZUS

ZUS jednak nie wypłacił świadczenia, powołując się na prawo do potrącenia kwot wcześniej nienależnie pobranych świadczeń.źródło: ShutterStock

Normy cywilnoprawne nie mogą obowiązywać w ubezpieczeniach społecznych, chyba że ustawa wyraźnie dopuszcza ich stosowanie w konkretnych przypadkach, uznał ostatnio Sąd Najwyższy.

W październiku 2008 r. ZUS wydał decyzję zobowiązującą Edwarda N. do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego (ponad 20 tys. zł). Ten jednak pieniędzy nie zwrócił, za to dwa lata później wystąpił o przyznanie prawa do zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem przy pracy.

Organ emerytalno-rentowy odmówił mu prawa do zasiłku, ale ubezpieczony odwołał się od tej decyzji, a sąd pierwszej instancji zasądził na jego rzecz zasiłek w wysokości ponad 6,7 tys. zł.

ZUS jednak nie wypłacił tego świadczenia, powołując się na prawo do potrącenia kwot wcześniej nienależnie pobranych świadczeń. Ubezpieczony w kolejnym pozwie przeciwko ZUS domagał się zapłaty odsetek z tytułu nieustalenia prawa do zasiłku w terminie. Organ znów odmówił.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane