statystyki

Ubezpieczenia społeczne: Kodeks cywilny nie pomoże w sporze z ZUS

autor: Michał Culepa07.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:30
ZUS

ZUS jednak nie wypłacił świadczenia, powołując się na prawo do potrącenia kwot wcześniej nienależnie pobranych świadczeń.źródło: ShutterStock

Normy cywilnoprawne nie mogą obowiązywać w ubezpieczeniach społecznych, chyba że ustawa wyraźnie dopuszcza ich stosowanie w konkretnych przypadkach, uznał ostatnio Sąd Najwyższy.

W październiku 2008 r. ZUS wydał decyzję zobowiązującą Edwarda N. do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego (ponad 20 tys. zł). Ten jednak pieniędzy nie zwrócił, za to dwa lata później wystąpił o przyznanie prawa do zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem przy pracy.

Organ emerytalno-rentowy odmówił mu prawa do zasiłku, ale ubezpieczony odwołał się od tej decyzji, a sąd pierwszej instancji zasądził na jego rzecz zasiłek w wysokości ponad 6,7 tys. zł.

ZUS jednak nie wypłacił tego świadczenia, powołując się na prawo do potrącenia kwot wcześniej nienależnie pobranych świadczeń. Ubezpieczony w kolejnym pozwie przeciwko ZUS domagał się zapłaty odsetek z tytułu nieustalenia prawa do zasiłku w terminie. Organ znów odmówił.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane