statystyki

Zwolnienie chorobowe podczas macierzyńskiego tylko po powrocie do pracy

autor: Maria Kuźniar14.06.2016, 19:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:58

Pani Katarzyna od kilku miesięcy jest mamą. – Korzystam z urlopu macierzyńskiego. Miałam spędzić z dzieckiem rok, jednak teraz się okazało, że jestem w drugiej ciąży. Lekarz stwierdził, że jest ona zagrożona, i zalecił zwolnienie. Zastanawiam się, czy mogę z niego skorzystać, zwłaszcza że już niedługo będę otrzymywać 60 proc. pensji. Mąż twierdzi, że skoro jestem na macierzyńskim, nie mam do tego prawa, ale wydaje mi się, że powinnam mieć taką możliwość. Czy jest szansa, że będę mogła otrzymywać zasiłek chorobowy, a jeśli tak, to czy muszę złożyć jakieś specjalne dokumenty – zastanawia się czytelniczka.

W czasie urlopu macierzyńskiego, co do zasady, nie przysługuje zasiłek chorobowy i nie można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej szansy. Jeśli nasza czytelniczka zaszła w ciążę podczas urlopu macierzyńskiego, aby skorzystać z prawa do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. pensji, musi wrócić do pracy, choćby na jeden dzień. Wówczas zostanie spełniony warunek wynikający z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Po powrocie do pracy należy dostarczyć szefowi zwolnienie lekarskie do dnia porodu. Skoro ciąża jest zagrożona, lekarz na pewno takie zwolnienie wypisze. Dla kobiety to korzystne rozwiązanie, przede wszystkim pod względem finansowym. Urlop macierzyński oznacza wypłatę zasiłku macierzyńskiego. W zależności od wyboru może on wynieść 80 proc. otrzymywanej pensji przez 52 tygodnie lub 100 proc. przez pierwsze pół roku, a następnie 60 proc. pensji. Z informacji podanych przez panią Katarzynę wynika, że wybrała drugą opcję.

Okres zwolnienia lekarskiego co do zasady nie jest pełnopłatny, jednak wyjątkiem są określone sytuacje. Jeśli korzysta z niego kobieta w ciąży, zasiłek jest wypłacany w pełnej wysokości.

Trzeba jednak pamiętać o dostarczeniu do pracodawcy zaświadczenia o ciąży, lub dopilnować, by na zwolnieniu lekarz wpisał kod B, który informuje, że jest ono wystawione właśnie z tego powodu. W takiej sytuacji po porodzie kobiecie będzie przysługiwać urlop wypoczynkowy i zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia drugiego dziecka. Dodatkowo, za okres przebywania na zwolnieniu i urlopie macierzyńskim będzie liczony urlop wypoczynkowy. Poza tym pracodawca nie może jej zwolnić.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane