statystyki

Zobacz, co się zmieniło w świadczeniach rodzinnych

autor: Michalina Topolewska09.05.2016, 18:00
pieniądze dziecko

Czy rodzic straci zasiłek na dziecko?źródło: ShutterStock

Jeśli krewny odmówi przeprowadzenia wywiadu, nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jeżeli nastąpi to w trakcie jego otrzymywania, wypłata pieniędzy zostanie wstrzymana.

Czy będzie pomoc, gdy matka wróci do pracy

Żona pana Pawła przebywa na urlopie macierzyńskim. Wprawdzie początkowo planowała wykorzystać go w pełnym wymiarze, ale wspólnie doszli do wniosku, że lepiej będzie, gdy wcześniej wróci do pracy. Czy w takim przypadku ojciec dziecka, który jest bezrobotny, może starać się o świadczenie rodzicielskie?

TAK

Wraz z wejściem w życie rządowego programu 500 plus wprowadzone zostały modyfikacje w przepisach, które umożliwiają uzyskiwanie innych świadczeń na dzieci. Zmiany objęły m.in. obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. świadczenie rodzicielskie. Jest ono formą wsparcia skierowaną do matek, które są bezrobotne, studiują lub pracują na umowach cywilnoprawnych i po urodzeniu dziecka nie mają prawa do zasiłku z ZUS. Z kolei ojciec dziecka mógł otrzymywać do tej pory to wynoszące 1 tys. zł miesięcznie świadczenie tylko w trzech przypadkach – śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub skrócenia na własny wniosek okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, o ile otrzymywała je przez minimum 14 tygodni. Od 1 kwietnia lista przesłanek została poszerzona również o taką sytuację, gdy matka na swój wniosek skróciła okres uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia za okres ustalony przez kodeks pracy jako urlop macierzyński (dotyczy rodziców pracujących w służbach mundurowych), okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (rodzice adopcyjni) lub okres urlopu rodzicielskiego. Tutaj także warunkiem jest co najmniej 14-tygodniowy czas pobierania zasiłku lub uposażenia po urodzeniu dziecka. Mąż czytelniczki będzie więc mógł po jej powrocie do pracy starać się o świadczenie rodzicielskie, które będzie mu wypłacane do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Podstawa prawna

Art. 17c ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane