statystyki

Zobacz, co się zmieniło w świadczeniach rodzinnych

autor: Michalina Topolewska09.05.2016, 18:00
pieniądze dziecko

Czy rodzic straci zasiłek na dziecko?źródło: ShutterStock

Jeśli krewny odmówi przeprowadzenia wywiadu, nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jeżeli nastąpi to w trakcie jego otrzymywania, wypłata pieniędzy zostanie wstrzymana.

Czy będzie pomoc, gdy matka wróci do pracy

Żona pana Pawła przebywa na urlopie macierzyńskim. Wprawdzie początkowo planowała wykorzystać go w pełnym wymiarze, ale wspólnie doszli do wniosku, że lepiej będzie, gdy wcześniej wróci do pracy. Czy w takim przypadku ojciec dziecka, który jest bezrobotny, może starać się o świadczenie rodzicielskie?

TAK

Wraz z wejściem w życie rządowego programu 500 plus wprowadzone zostały modyfikacje w przepisach, które umożliwiają uzyskiwanie innych świadczeń na dzieci. Zmiany objęły m.in. obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. świadczenie rodzicielskie. Jest ono formą wsparcia skierowaną do matek, które są bezrobotne, studiują lub pracują na umowach cywilnoprawnych i po urodzeniu dziecka nie mają prawa do zasiłku z ZUS. Z kolei ojciec dziecka mógł otrzymywać do tej pory to wynoszące 1 tys. zł miesięcznie świadczenie tylko w trzech przypadkach – śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub skrócenia na własny wniosek okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, o ile otrzymywała je przez minimum 14 tygodni. Od 1 kwietnia lista przesłanek została poszerzona również o taką sytuację, gdy matka na swój wniosek skróciła okres uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia za okres ustalony przez kodeks pracy jako urlop macierzyński (dotyczy rodziców pracujących w służbach mundurowych), okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (rodzice adopcyjni) lub okres urlopu rodzicielskiego. Tutaj także warunkiem jest co najmniej 14-tygodniowy czas pobierania zasiłku lub uposażenia po urodzeniu dziecka. Mąż czytelniczki będzie więc mógł po jej powrocie do pracy starać się o świadczenie rodzicielskie, które będzie mu wypłacane do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Podstawa prawna

Art. 17c ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane