statystyki

Po skróceniu urlopu macierzyńskiego przysługuje wyrównanie

autor: Maria Kuźniar04.08.2016, 19:00
Jeśli zasiłek wypłaca pracodawca, to wyrównanie powinno nastąpić w terminie wypłaty wynagrodzenia

Jeśli zasiłek wypłaca pracodawca, to wyrównanie powinno nastąpić w terminie wypłaty wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

Pani Aniela w marcu urodziła dziecko. – Jeszcze w ciąży zdecydowaliśmy z mężem, że spędzę z dzieckiem w domu maksymalny przysługujący okres, czyli łącznie rok. Córeczką może jednak już wkrótce zajmować się teściowa, ja mogłabym wrócić do pracy. Zastanawiam się tylko, czy mogę liczyć na wyrównanie zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca wypłaca mi 80 proc. podstawy. Bez wyrównania nie opłaca mi się wcześniejszy powrót. Koleżanka twierdzi, że nie mam na to szans, ona miała z tym problem nawet po śmierci dziecka – zastanawia się czytelniczka.

Pani Aniela nie musi się martwić. Złożenie wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu i urlop rodzicielski nie oznacza automatycznie, że należy wykorzystać cały ten czas. Kobieta nie ma takiego obowiązku i tylko od niej zależy, czy tego okresu nie skróci.

Obowiązujące przepisy pozwalają na rezygnację z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, przede wszystkim na rzecz drugiego rodzica. Zdarzają się jednak sytuacje, w których oboje rodzice chcą, lub są zmuszeni wrócić do pracy. Wówczas można liczyć na wyrównanie zasiłku, jednak tylko za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze lub jego części, lub urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Warunkiem koniecznym jest niepobranie przez drugiego rodzica zasiłku macierzyńskiego za wspomniane okresy.

Jeśli zasiłek wypłaca pracodawca, to wyrównanie powinno nastąpić w terminie wypłaty wynagrodzenia. W przypadku zatrudnienia w mniejszej firmie zasiłki wypłaca ZUS i to on wpłaci wyrównanie. Powinien to zrobić na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, nie później niż w ciągu 30 dni po złożeniu dokumentów niezbędnych do ustalenia uprawnień danego rodzica. Opóźnienie w wypłacie skutkuje koniecznością zapłaty odsetek.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane