statystyki

Świadczenia rodzinne: Jakie dokumenty dołączamy do wniosku?

autor: Michalina Topolewska11.09.2015, 11:52
rodzina

Rodzice mogą składać kopie dokumentów, ale dotyczy to tylko części z nichźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przy staraniu się o zasiłki na dzieci trzeba wykazać wysokość dochodów. W dokumentach muszą być podane przychody osiągnięte w 2014 roku.

Czy można złożyć oświadczenie o dochodzie

Pani Weronika wychowuje dwójkę dzieci. Czy przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne może podać wysokość swoich dochodów w oświadczeniu?

TAK

Co do zasady, dokumenty potrzebne do ustalenia, czy rodzic ma prawo do zasiłku i dodatków na dzieci, mogą mieć formę zaświadczenia lub oświadczenia. Wiele z wymaganych formularzy można otrzymać w jednostce gminy, która przyznaje świadczenia. Do podstawowych dokumentów przy staraniu się o zasiłek należą: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający jego wiek, zaświadczenie ze szkoły lub oświadczenie, potwierdzające kontynuowanie nauki po skończeniu 18 lat, dokument tożsamości rodzica. Ponieważ w określonych sytuacjach możliwe jest też pobieranie zasiłku rodzinnego w trakcie studiów, potrzebne będzie zaświadczenie lub oświadczenie o kształceniu się w szkole wyższej. Jeżeli zaś dziecko jest niepełnosprawne, konieczne jest przedstawienie odpowiedniego orzeczenia potwierdzającego dysfunkcję zdrowotną, wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Kolejne istotne dokumenty dotyczą wysokości dochodów osiąganych przez członków rodziny. Do najważniejszych należy zaświadczenie z urzędu skarbowego lub oświadczenie o kwocie dochodów, które podlegają pod przepisy o PIT. Natomiast dochody, które są nieopodatkowane lub rozliczane na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku, wykazuje się w oświadczeniu. Dodatkowo w celu prawidłowego wyliczenia wysokości dochodu, na odrębnym zaświadczeniu z ZUS lub oświadczeniu trzeba podać wysokość składek odprowadzonych na ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei rodzice, którzy osiągają przychody z działalności rolniczej, muszą podać, ile hektarów przeliczeniowych liczy ich gospodarstwo rolne. Do tego celu mogą wykorzystać zaświadczenie lub oświadczenie.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane