statystyki

Świadczenia rodzinne: Jakie dokumenty dołączamy do wniosku?

autor: Michalina Topolewska11.09.2015, 11:52
rodzina

Rodzice mogą składać kopie dokumentów, ale dotyczy to tylko części z nichźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przy staraniu się o zasiłki na dzieci trzeba wykazać wysokość dochodów. W dokumentach muszą być podane przychody osiągnięte w 2014 roku.

Czy można złożyć oświadczenie o dochodzie

Pani Weronika wychowuje dwójkę dzieci. Czy przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne może podać wysokość swoich dochodów w oświadczeniu?

TAK

Co do zasady, dokumenty potrzebne do ustalenia, czy rodzic ma prawo do zasiłku i dodatków na dzieci, mogą mieć formę zaświadczenia lub oświadczenia. Wiele z wymaganych formularzy można otrzymać w jednostce gminy, która przyznaje świadczenia. Do podstawowych dokumentów przy staraniu się o zasiłek należą: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający jego wiek, zaświadczenie ze szkoły lub oświadczenie, potwierdzające kontynuowanie nauki po skończeniu 18 lat, dokument tożsamości rodzica. Ponieważ w określonych sytuacjach możliwe jest też pobieranie zasiłku rodzinnego w trakcie studiów, potrzebne będzie zaświadczenie lub oświadczenie o kształceniu się w szkole wyższej. Jeżeli zaś dziecko jest niepełnosprawne, konieczne jest przedstawienie odpowiedniego orzeczenia potwierdzającego dysfunkcję zdrowotną, wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Kolejne istotne dokumenty dotyczą wysokości dochodów osiąganych przez członków rodziny. Do najważniejszych należy zaświadczenie z urzędu skarbowego lub oświadczenie o kwocie dochodów, które podlegają pod przepisy o PIT. Natomiast dochody, które są nieopodatkowane lub rozliczane na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku, wykazuje się w oświadczeniu. Dodatkowo w celu prawidłowego wyliczenia wysokości dochodu, na odrębnym zaświadczeniu z ZUS lub oświadczeniu trzeba podać wysokość składek odprowadzonych na ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei rodzice, którzy osiągają przychody z działalności rolniczej, muszą podać, ile hektarów przeliczeniowych liczy ich gospodarstwo rolne. Do tego celu mogą wykorzystać zaświadczenie lub oświadczenie.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane