statystyki

Ojciec przedsiębiorca także może otrzymać zasiłek macierzyński

autor: Andrzej Radzisław17.09.2015, 10:23; Aktualizacja: 17.09.2015, 10:38
Ojciec z dzieckiem

Warunkiem, który musi być spełniony, jest podleganie przez ojca ubezpieczeniu chorobowemuźródło: ShutterStock

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pół etatu. Od 1 lipca 2015 r. przebywam na urlopie macierzyńskim, a mój zasiłek wynosi 1000 zł brutto. Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i opłaca za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale nie opłaca składki chorobowej. Czy istnieje możliwość, aby to mąż przejął mój zasiłek, a ja wrócę do pracy? Od jakiej podstawy ZUS naliczałby wówczas ten zasiłek? Czy będzie go otrzymywał w tej samej wysokości, co ja w tej chwili?

Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim otrzymuje w tym okresie zasiłek macierzyński. Wysokość zasiłku jest uzależniona od tego, od jakiej podstawy były za nią opłacane składki na ubezpieczenia społeczne. Długość podstawowego urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest także tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 14 tygodni, matka dziecka może zrezygnować z jego pozostałej części i powrócić do pracy. Wówczas z pozostałej części urlopu może skorzystać ojciec dziecka.

Musi być ubezpieczony


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane