statystyki

Ojciec przedsiębiorca także może otrzymać zasiłek macierzyński

autor: Andrzej Radzisław17.09.2015, 10:23; Aktualizacja: 17.09.2015, 10:38
Ojciec z dzieckiem

Warunkiem, który musi być spełniony, jest podleganie przez ojca ubezpieczeniu chorobowemuźródło: ShutterStock

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pół etatu. Od 1 lipca 2015 r. przebywam na urlopie macierzyńskim, a mój zasiłek wynosi 1000 zł brutto. Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i opłaca za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale nie opłaca składki chorobowej. Czy istnieje możliwość, aby to mąż przejął mój zasiłek, a ja wrócę do pracy? Od jakiej podstawy ZUS naliczałby wówczas ten zasiłek? Czy będzie go otrzymywał w tej samej wysokości, co ja w tej chwili?

Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim otrzymuje w tym okresie zasiłek macierzyński. Wysokość zasiłku jest uzależniona od tego, od jakiej podstawy były za nią opłacane składki na ubezpieczenia społeczne. Długość podstawowego urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest także tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 14 tygodni, matka dziecka może zrezygnować z jego pozostałej części i powrócić do pracy. Wówczas z pozostałej części urlopu może skorzystać ojciec dziecka.

Musi być ubezpieczony


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane