statystyki

Wadliwa lojalka to podwójny problem dla pracodawcy

autor: Karolina Topolska10.09.2015, 11:11; Aktualizacja: 10.09.2015, 12:22

Jeśli umowa zobowiązująca do pozostania w zatrudnieniu po odbyciu szkolenia miałaby trwać dłużej niż umowa o pracę, firma nie odzyska pieniędzy. Trudno też wyliczyć odszkodowanie, gdy zatrudniony zrezygnuje wcześniej.

Przypadki, gdy umowa lojalnościowa nie idzie w parze z umową o pracę, nie należą do rzadkości. Zdarza się, że ta pierwsza jest zawierana np. na okres dłuższy niż umowa o pracę na czas określony. Zdezorientowani pracownicy nie wiedzą, jak taką lojalkę traktować i w jakim zakresie są nią związani.

Na jednym z forów internetowych została opisana następująca sytuacja: pracownik w związku ze sfinansowaniem mu szkolenia zawarł z pracodawcą umowę lojalnościową, w myśl której zobowiązał się do pracy w danej firmie przez dwa lata. W razie naruszenia tego zobowiązania miał zwrócić pracodawcy poniesione koszty szkolenia, przy czym kwota należna do zwrotu miała się zmniejszać proporcjonalnie do końca okresu zatrudnienia, tj. o 1/24 miesięcznie. Postanowienia te nie budziłyby żadnych wątpliwości, gdyby nie to, że pracownik miesiąc wcześniej zawarł z pracodawcą kolejną umowę o pracę na czas określony dziewięciu miesięcy, do 29 lutego 2016 r. W tej sytuacji zatrudniony pytał, jak te dwie umowy mają się do siebie i jak długo obowiązuje lojalka.

Czas trwania umowy


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane