statystyki

Niewydajnego pracownika można zwolnić, mimo że się starał

autor: Ewa Przedwojska10.09.2015, 18:00
pracownik

Każda praca wykonywana na podstawie umowy o pracę jest wynagradzana z uwzględnieniem jej ilości i jakościźródło: ShutterStock

TEZA: Pracodawca nie ma obowiązku zatrudniania niewydajnego pracownika, który uzyskuje najniższe wyniki w pracy przedstawiciela medycznego w porównaniu z innymi zatrudnionymi na takich samych stanowiskach pracy, choćby nie było w tym jego zawinienia, niestaranności lub niesumienności pracowniczej.

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 24 lutego 2015 r., Sygn. akt II PK 87/14

STAN FAKTYCZNY

Od dłuższego czasu przedstawiciel medyczny nie realizował założonych celów sprzedażowych. Nie widząc możliwości dalszej współpracy, pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. Jako przyczynę podano bardzo niską realizację celów sprzedażowych oraz najniższą w regionie pozycję rankingową wśród przedstawicieli medycznych w 2011 roku.

Sąd drugiej instancji stwierdził, że umowa o pracę jest umową starannego działania, zobowiązującą pracownika do starannego wykonywania pracy lub do bycia w gotowości. Pracodawca zaś wykazał niestaranności zwolnionego w wykonywaniu jego obowiązków w kontaktach z klientami, a podane przyczyny wypowiedzenia były błędne, ponieważ to z jakości pracy wynikać mogą określone wartości sprzedażowe – nie zaś odwrotnie. Dlatego zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie. Pracodwaca złożył skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ja .......(2015-09-10 20:23) Zgłoś naruszenie 20

    polscy pracownicy nie moga się bronić . PIP jest fikcyjna instytucją i nie wiem dlaczego taka instytucja jest w Polsce ??

    Odpowiedz
  • Mir(2015-09-10 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    w Tym Sn siedział Tusk i reszta Platfusow i pobieranie oplat za parkingi nilegalne ale obowiazujące. Ten SN jest nielegalny ale obowiązujacy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane