statystyki

Niewydajnego pracownika można zwolnić, mimo że się starał

autor: Ewa Przedwojska10.09.2015, 18:00
pracownik

Każda praca wykonywana na podstawie umowy o pracę jest wynagradzana z uwzględnieniem jej ilości i jakościźródło: ShutterStock

TEZA: Pracodawca nie ma obowiązku zatrudniania niewydajnego pracownika, który uzyskuje najniższe wyniki w pracy przedstawiciela medycznego w porównaniu z innymi zatrudnionymi na takich samych stanowiskach pracy, choćby nie było w tym jego zawinienia, niestaranności lub niesumienności pracowniczej.

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 24 lutego 2015 r., Sygn. akt II PK 87/14

STAN FAKTYCZNY

Od dłuższego czasu przedstawiciel medyczny nie realizował założonych celów sprzedażowych. Nie widząc możliwości dalszej współpracy, pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. Jako przyczynę podano bardzo niską realizację celów sprzedażowych oraz najniższą w regionie pozycję rankingową wśród przedstawicieli medycznych w 2011 roku.

Sąd drugiej instancji stwierdził, że umowa o pracę jest umową starannego działania, zobowiązującą pracownika do starannego wykonywania pracy lub do bycia w gotowości. Pracodawca zaś wykazał niestaranności zwolnionego w wykonywaniu jego obowiązków w kontaktach z klientami, a podane przyczyny wypowiedzenia były błędne, ponieważ to z jakości pracy wynikać mogą określone wartości sprzedażowe – nie zaś odwrotnie. Dlatego zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie. Pracodwaca złożył skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ja .......(2015-09-10 20:23) Zgłoś naruszenie 20

    polscy pracownicy nie moga się bronić . PIP jest fikcyjna instytucją i nie wiem dlaczego taka instytucja jest w Polsce ??

    Odpowiedz
  • Mir(2015-09-10 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    w Tym Sn siedział Tusk i reszta Platfusow i pobieranie oplat za parkingi nilegalne ale obowiazujące. Ten SN jest nielegalny ale obowiązujacy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane