statystyki

Przedsiębiorca nie zawsze musi być informowany o aktywności zawodowej byłego członka załogi

autor: Sebastian Kryczka12.05.2015, 07:29; Aktualizacja: 12.05.2015, 08:47
praca, szef, rekrutacja, CV

Umowę o zakazie konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia pracodawca może zawrzeć z każdym podwładnymźródło: ShutterStock

W typowych sytuacjach rozwiązanie stosunku pracy kończy wszelkie relacje między pracownikiem a pracodawcą w zakresie wzajemnych praw i obowiązków. Dalsza kariera zawodowa jest wówczas prywatną sprawą podwładnego, chyba że strony wiąże zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

Umowę o zakazie konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia pracodawca może zawrzeć z każdym podwładnym. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku umowy mającej obowiązywać po rozwiązaniu stosunku pracy. Stroną takiej pisemnej i odpłatnej umowy, zwanej często klauzulą konkurencyjną, obok pracodawcy może być tylko i wyłącznie zatrudniony mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić zatrudniającą go firmę na szkodę.

Nieprecyzyjne szczególnie informacje

Przepisy regulujące zagadnienie działalności konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia nie odpowiadają na pytanie, czym są „szczególnie ważne informacje”. Należy zatem przyjąć, że ocena, które informacje są dla pracodawcy szczególnie ważne, pozostawiona została pracodawcy. Podstawowym kryterium, jakie można przyjąć przy klasyfikowaniu informacji na te szczególnie ważne, będzie odpowiedź na pytanie – czy ujawnienie konkretnej informacji może wiązać się z narażeniem pracodawcy na szkodę?


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane