statystyki

Własna firma nie zwalnia z oskładkowania odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji

autor: Urszula Wróblewska04.08.2015, 20:30
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Zdaniem organu każde wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przewidziane dla umów o pracę będzie miało zastosowanie do zleceniaźródło: ShutterStock

Rekompensata za zakaz konkurencji podlega ozusowaniu nawet wtedy, gdy zleceniodawca po ustaniu kontraktu menedżerskiego rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Tak stwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O interpretację przepisów wystąpiła spółka, która na umowie-zleceniu zatrudnia menedżera. We wniosku do organu wskazała, że po ustaniu kontraktu będzie miała obowiązek wypłacić mu odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji. Przy czym pieniądze będą przekazywane w miesięcznych ratach. Spółka powzięła wątpliwości, czy powinny one podlegać oskładkowaniu. Powód? Menedżer bezpośrednio po zakończeniu pracy w firmie rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej i w związku z tym będzie odprowadzał obowiązkowe daniny do ZUS.

Zdaniem wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym rekompensata nie powinna podlegać oskładkowaniu. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121) oraz rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i społeczne (t.j. Dz.U z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.) osoba, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje usługi w ramach kontraktu, do którego stosuje się przepisy umowy-zlecenia – z podstawą składek nie niższą niż podstawa wymiaru należna z tytułu działalności gospodarczej – może swobodnie wybierać, z którego tytułu będzie odprowadzać daniny do ZUS.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane