statystyki

Własna firma nie zwalnia z oskładkowania odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji

autor: Urszula Wróblewska04.08.2015, 20:30
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Zdaniem organu każde wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przewidziane dla umów o pracę będzie miało zastosowanie do zleceniaźródło: ShutterStock

Rekompensata za zakaz konkurencji podlega ozusowaniu nawet wtedy, gdy zleceniodawca po ustaniu kontraktu menedżerskiego rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Tak stwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O interpretację przepisów wystąpiła spółka, która na umowie-zleceniu zatrudnia menedżera. We wniosku do organu wskazała, że po ustaniu kontraktu będzie miała obowiązek wypłacić mu odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji. Przy czym pieniądze będą przekazywane w miesięcznych ratach. Spółka powzięła wątpliwości, czy powinny one podlegać oskładkowaniu. Powód? Menedżer bezpośrednio po zakończeniu pracy w firmie rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej i w związku z tym będzie odprowadzał obowiązkowe daniny do ZUS.

Zdaniem wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym rekompensata nie powinna podlegać oskładkowaniu. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121) oraz rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i społeczne (t.j. Dz.U z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.) osoba, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje usługi w ramach kontraktu, do którego stosuje się przepisy umowy-zlecenia – z podstawą składek nie niższą niż podstawa wymiaru należna z tytułu działalności gospodarczej – może swobodnie wybierać, z którego tytułu będzie odprowadzać daniny do ZUS.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane