statystyki

Zwolnienie z opłacania składek ZUS: Liczy się to, kto jest pracodawcą

autor: Paulina Szewioła11.03.2020, 09:25; Aktualizacja: 11.03.2020, 09:29
ZUS uznał, że mężczyzna ma prawo do skorzystania z ulgi

ZUS uznał, że mężczyzna ma prawo do skorzystania z ulgiźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który będzie świadczył takie same usługi na rzecz spółki matki, jakie wykonywał uprzednio dla spółki córki, może skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne przez okres sześciu miesięcy od podjęcia działalności gospodarczej – stwierdził ZUS.

Sprawa dotyczy pracownika, który był zatrudniony na umowę o pracę w firmie będącej oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce.

W związku z zarejestrowaniem działalności chciałby skorzystać z tzw. ulgi na start. Zwalnia ona przez pełnych sześć miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) i składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Opłacana będzie zatem wyłącznie składka zdrowotna, której wysokość wynosi 9 proc. podstawy wymiaru. W 2020 r., przy najniższej podstawie, to 362,34 zł miesięcznie.

Uprawnione są do niej osoby fizyczne, czyli prowadzące działalność jednoosobową albo wspólnicy spółek cywilnych. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ją wznawiają po upływie co najmniej 60 miesięcy od momentu jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Nie mogą być też ubezpieczeni w KRUS.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane