statystyki

Wybór między IKE a ZUS – decyzja ważna także dla rodziny

autor: Anna Kwiatkowska07.03.2020, 07:00
Jest powszechnie wiadome, że ZUS nie gromadzi pieniędzy na kontach ubezpieczonych, a jedynie zapisuje tam informację o wysokości składek należnych i odprowadzonych.

Jest powszechnie wiadome, że ZUS nie gromadzi pieniędzy na kontach ubezpieczonych, a jedynie zapisuje tam informację o wysokości składek należnych i odprowadzonych.źródło: ShutterStock

Środki z OFE mogą wpłynąć na wysokość świadczeń przyznawanych bliskim po śmierci ubezpieczonego. Wszystko przez różne zasady dziedziczenia środków w I i II filarze.

Jest powszechnie wiadome, że ZUS nie gromadzi pieniędzy na kontach ubezpieczonych, a jedynie zapisuje tam informację o wysokości składek należnych i odprowadzonych. Środków zapisanych na koncie nie można dziedziczyć. Dziedziczeniu podlegają natomiast środki na subkoncie. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę przy decyzji, czy resztę środków z likwidowanego OFE przekazać do ZUS, czy może jednak wybrać IKE.

Subkonto

Subkonto wprowadzono do systemu ubezpieczeń społecznych dopiero w 2011 r., przy czym początkowo dla osób, które były członkami OFE. Na subkonto ZUS przekazywał część składki emerytalnej, wydzielonej z kolei z części, która od 1999 r. była przekazywana do OFE. Dzięki takiemu zabiegowi do powszechnego sytemu ubezpieczeń trafiało więcej pieniędzy. Sytuacja zmieniła się w 2014 r., kiedy to weszła w życie wzbudzająca wiele emocji reforma emerytalna, polegająca na umorzeniu połowy jednostek uczestnictwa zgromadzonych w OFE i przekazaniu tych pieniędzy do ZUS. Reforma zniosła też obowiązek uczestnictwa w OFE. Subkonto zaczęło być więc prowadzone dla wszystkich ubezpieczonych – nawet tych, którzy nie zdecydowali się uczestniczyć w OFE. Wtedy na subkoncie zapisywane jest 7,3 proc. podstawy wymiaru składek (całość składki emerytalnej to 19,52 proc. podstawy wymiaru – reszta trafia na konto ubezpieczonego).

Równowartość środków zapisanych na subkoncie podlega podziałowi w razie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa ubezpieczonego, a w razie śmierci – także wypłacie osobom upoważnionym lub dziedziczeniu. Jeśli powstały w okresie trwania wspólności majątkowej (małżonkowie nie mieli ustanowionej rozdzielności majątkowej), to w pierwszej kolejności środki na subkoncie zmarłego należy podzielić i przekazać część należącą do małżonka na jego subkonto. Pozostała część ulega podziałowi – między tzw. osoby uprawnione albo spadkobierców. Osoby uprawnione wskazuje za życia ubezpieczony, przy czym nie muszą to być osoby z nim w żaden sposób spokrewnione. Jest to więc w pewien sposób obejście przepisów spadkowych. Jeśli jednak takie osoby nie zostały wskazane, środki podlegają dziedziczeniu w częściach wskazanych w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialnym poświadczeniu dziedziczenia. Zainicjowanie tego procesu zależy od tego, czy zmarły był członkiem OFE. Jeżeli tak, to wniosek o podział i wypłatę środków należy złożyć do właściwego OFE, który już poinformuje o tym ZUS, który następnie dokona podziału środków na subkoncie. Jeśli zmarły nie był członkiem OFE, wniosek taki trzeba złożyć bezpośrednio do ZUS.

przykład

Po przyznaniu emerytury subkonto bez znaczenia


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

 • Rupert(2020-03-07 16:22) Zgłoś naruszenie 83

  Ludzie zrozumcie, że opłata pobierana od pieniędzy przeniesionych do IKE ma za zadanie pokrywać obietnice PiS-u. Straszenie Polaków, że od pieniędzy w ZUS-ie kiedyś też przyjdzie nam zapłacić podatek i do tego nie ma dziedziczenia jest takim przysłowiowym straszeniem, aby jak najwięcej Polaków przeniosło pieniądze do IKE. Jednak patrząc realnie coraz częściej podejmowana jest dyskusja, aby emerytury były zwolnione z podatku. Więc może być tak, że prędzej czy później te emerytury od podatku zostaną uwolnione. Może to zrobić jeszcze PiS, przed końcem kadencji, kiedy będzie walczył o następną. Bo cóż jeszcze może obiecać. Tak więc ja swoje pieniądze przenoszę do ZUS-u i czekam cierpliwie na rozwój zdarzeń.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • a(2020-03-07 13:01) Zgłoś naruszenie 62

  Najlepiej dać do ZUS. PPK to OFE bis - czyli zarobią, zabiorą po raz enty opodatkują, i jeszcze będą opowiadać jacy dobrzy i szlachetni są. Uczciwi aż do bólu. Tylko większość ur po 1973 r, ma gwarantowaną em. minimalną.

  Odpowiedz
 • zenek(2020-03-07 12:20) Zgłoś naruszenie 51

  Środki z OFE mogą wpłynąć"?-a jak nie wpłyną na wysokość,to znów usłyszymy-nie martw się,to nie są Wasze pieniądze

  Odpowiedz
 • Pablo(2020-03-08 20:55) Zgłoś naruszenie 41

  To ********* państwo już kilka razy mnie oszukało. Książeczki mieszkaniowe OFE a teraz PPK. Teraz czas żebym mógł odzyskać skradzione pieniądze więc poszedłem na zasiłek chorobowy i niech zus mnie teraz utrzymuje. Przynajmniej część odzyskam jako chory człowiek.

  Odpowiedz
 • Czy to sie da zrozumiec?(2020-03-07 13:50) Zgłoś naruszenie 41

  W 2019 roku waloryzacja srodkow na koncie w ZUS wynosila 109%, a na subkoncie 105,1%. Czy to sie da zrozumiec?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Czy to sie da zrozumiec?(2020-03-07 13:53) Zgłoś naruszenie 41

  Obecnie srodki przeniesione z OFE do ZUS maja byc podobno zapisane na koncie, a nie na subkoncie jak poprzednio.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane