statystyki

Dlaczego za kwarantannę wprowadzoną przez firmę ZUS nie przyzna świadczeń [PORADNIA UBEZPIECZENIOWA]

autor: Anna Kwiatkowska12.03.2020, 14:06; Aktualizacja: 13.03.2020, 09:08
Sama decyzja pracodawcy o zakazie pojawiania się pracownika w firmie nie ma znaczenia dla prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Będą one wypłacone tylko wtedy, gdy zostaną spełnione warunki określone w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Sama decyzja pracodawcy o zakazie pojawiania się pracownika w firmie nie ma znaczenia dla prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Będą one wypłacone tylko wtedy, gdy zostaną spełnione warunki określone w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwaźródło: ShutterStock

Jak obliczać okres zasiłkowy dla odizolowanego pracownika? Dlaczego za kwarantannę wprowadzoną przez firmę ZUS nie przyzna świadczeń? Na jakich zasadach wypłacany jest zasiłek po ustaniu ubezpieczenia, gdy były pracownik przechodzi chorobę zakaźną? Czy jest podstawa do zasiłku opiekuńczego, gdy przedszkola nie zamknięto, a tylko zaapelowano o nieprzyprowadzanie dzieci?

Nasz pracownik choruje z krótkimi przerwami od października 2019 r. W lutym wrócił na kilka dni do pracy, po czym okazało się, że miał kontakt z zarażoną koronawirusem osobą i właśnie został poddany kwarantannie. Jak obliczać w tym przypadku okres zasiłkowy?

Okres zasiłkowy to inaczej maksymalny czas, za jaki można pobierać zasiłek chorobowy. Zgodnie z art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) przysługuje on przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy (kwarantanny), nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeśli zaś niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. W przypadku gdy ubezpieczony jest zarówno niezdolny do pracy z powodu choroby, jak i kwarantanny, okresy te sumuje się, o ile nie było między nimi przerwy. Trzeba także pamiętać o regule wynikającej z art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którą do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Z literalnego brzmienia ustawy zasiłkowej wynika więc, że wliczenie kwarantanny i choroby do tego samego okresu zasiłkowego jest możliwe wtedy, jeśli nie występuje między nimi przerwa. W opisywanej sytuacji taka przerwa zaistniała, płatnik powinien więc na nowo rozpocząć obliczanie tego okresu. Może się jednak okazać, że ZUS na pewnym etapie zakwestionuje prawo do zasiłku chorobowego i stwierdzi, że okres zasiłkowy skończył się szybciej. A wszystko z powodu stwierdzenia tzw. choroby współistniejącej. Nierzadko zdarza się bowiem, że ubezpieczony choruje przewlekle na dwie lub więcej chorób, pobiera zasiłek raz z powodu jednej, a później z powodu drugiej choroby. ZUS stwierdził wówczas, że ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy w ogóle i jednocześnie choruje na kilka chorób, przez co okres zasiłkowy liczony jest wspólnie – jako 182 dni. Gdyby więc w opisywanej sytuacji ZUS uznał, że pracownik wcale nie odzyskał zdolności do pracy na kilka dni przed kwarantanną, to jej okres także wliczałby się do okresu zasiłkowego.

Podstawa prawna

art. 8–9 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 645; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 60)

Nasz pracownik wrócił ostatnio z Niemiec. Był w rejonie występowania koronawirusa. Zakazaliśmy mu przychodzenia do firmy, bo naszym zdaniem może być chory i nie chcemy, żeby zaraził całą załogę. Nie może pracować zdalnie, więc tak naprawdę bezczynnie czeka na powrót do pracy. Czy ZUS wypłaci mu jakieś świadczenia, jeśli okaże się, że jest zdrowy?

Sama decyzja pracodawcy o zakazie pojawiania się pracownika w firmie nie ma znaczenia dla prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Będą one wypłacone tylko wtedy, gdy zostaną spełnione warunki określone w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (12)

 • Niezadowolona(2020-03-15 10:38) Zgłoś naruszenie 171

  Dla wszystkich grup zawodowych na które my płacimy podatnicy są pieniądze Nie ma tylko dla samozatrudninych Bo my mozemy zawiesić działalnośc I co z tego jak żyć

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gość (2020-03-15 09:19) Zgłoś naruszenie 110

  Wszystko tak się ma, że ZUS zawsze znajdzie drogę i powód, żeby nie zapłacić...prywatnie przez telefon ustalają sobie jedno a poprzez imaile mają ustalenia oficjalne....tak działają Panie w ZUS.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Płatnik (2020-03-14 20:36) Zgłoś naruszenie 610

  A policjanci jak mają naliczane chorobowe lub opiekę w związku z koroną. Na pierwszej linii walczą i 80% ....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Gosia(2020-03-14 22:40) Zgłoś naruszenie 61

  A jak to się ma jeśli pracodawca nie zwolnił ludzi ani jeszcze nie jesteśmy na bezpłatnych urlopach ,mamy wolne bezpłatnie na razie do 25 marca , a potem będziemy zwolnieni ,jeśli sytuacja się przeciągnie. Pracujemy w cateringu szykując posiłki dla żłobków , przedszkoli i szkół w Trójmieście i okolic na kilka dziesiat punktów. Nie wiemy co będzie,ale chciałabym choćby być ubezpieczona imoje dzieci.

  Odpowiedz
 • Kaska(2020-03-15 18:42) Zgłoś naruszenie 20

  Czy będąc na urlopie wypoczynkowym mogę przerwać urlop i wziąć opiekę 14 nad dzieckiem do lat 8 w okresie zamknięcia przedszkola/szkoly???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ew(2020-03-15 14:16) Zgłoś naruszenie 11

  Przestaniemy płacić zobowiązania i popadniemy w długi , z których trudno będzie się wygrzebać ...nie mając pracy , kataklizm jakiś ...

  Odpowiedz
 • Jan(2020-03-15 15:27) Zgłoś naruszenie 05

  A ci co tak biadolą jak zachorują niech sami płacą ze swojej kieszeni Ciekawe co było by gorsze

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane