statystyki

SN: ZUS nie może dowolnie zmieniać decyzji

autor: Michał Culepa10.07.2019, 09:04; Aktualizacja: 10.07.2019, 09:05
ZUS nie może swobodnie manipulować decyzjami dotyczącymi zobowiązań składkowych, raz przyznając, że płatnik nie musi płacić zaległych składek, a innym razem nakazując ich zapłatę.

ZUS nie może swobodnie manipulować decyzjami dotyczącymi zobowiązań składkowych, raz przyznając, że płatnik nie musi płacić zaległych składek, a innym razem nakazując ich zapłatę.źródło: ShutterStock

ZUS nie może swobodnie manipulować decyzjami dotyczącymi zobowiązań składkowych, raz przyznając, że płatnik nie musi płacić zaległych składek, a innym razem nakazując ich zapłatę. W takich przypadkach stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, a te wymagają zgody płatnika na wznowienie sprawy.

Takie wnioski można wysnuć z orzeczenia SN. Sprawa dotyczyła odpowiedzialności za zaległe składki ZUS od Szkoły Lotniczej w Jaśle należącej wcześniej do Aeroklubu Polskiego. Aeroklub w 2007 r. sprzedał majątek szkoły spółce A., która przejęła także zadania edukacyjne. Szkoła rozpoczęła działalność pod auspicjami spółki A., ale pozostały po niej długi składkowe.

ZUS najpierw wydał decyzję o obciążeniu Aeroklubu zapłatą zaległości, ale po jego odwołaniu cofnął decyzję. Jakiś czas później wznowił jednak postępowanie i wydał drugą decyzję, tym razem nakazującą Aeroklubowi uregulowanie zaległości. Powołał się na art. 83a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który umożliwia wznowienie postępowania i wydanie nowej decyzji, jeżeli po uprawomocnieniu się pierwszej zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono okoliczności, które mają wpływ na to prawo lub zobowiązanie. Ponadto ustawa systemowa przewiduje, że decyzje ostateczne ZUS, od których nie zostało wniesione odwołanie do właściwego sądu, mogą być z urzędu przez Zakład uchylone, zmienione lub unieważnione, na zasadach określonych w przepisach k.p.a.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane