statystyki

Wniosek o upadłość na walnym zgromadzeniu może uchronić przed odpowiedzialnością za długi wobec ZUS

autor: Anna Borysewicz06.07.2019, 18:00
Jeżeli według sprawozdania finansowego spółdzielni ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań, zarząd powinien niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie, na którego porządku obrad zamieszcza punkt dotyczący dalszego istnienia tego podmiotu.

Jeżeli według sprawozdania finansowego spółdzielni ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań, zarząd powinien niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie, na którego porządku obrad zamieszcza punkt dotyczący dalszego istnienia tego podmiotu.źródło: ShutterStock

Jestem członkiem zarządu spółdzielni inwalidów. Zalegała ona z zapłatą składek, więc ZUS wydał decyzję nakazującą zapłatę należności wraz z odsetkami. Egzekucja z majątku spółdzielni okazała się jednak bezskuteczna. Organ wystąpił więc przeciwko mnie i dwóm pozostałym osobom wchodzącym w skład zarządu o zapłatę tych zaległości. Powołał się na to, że żaden z członków zarządu mimo zaistnienia ku temu podstaw nie zgłosił wniosku o ogłoszenie upadłości spółdzielni. Został on zgłoszony dopiero przez wierzycieli. ZUS podkreślił w decyzji, że walne zgromadzenie wyraziło zgodę na złożenie przez zarząd wniosku o ogłoszenie upadłości spółdzielni. Jak mam się bronić przed koniecznością zapłaty zaległych składek?

Jeżeli według sprawozdania finansowego spółdzielni ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań, zarząd powinien niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie, na którego porządku obrad zamieszcza punkt dotyczący dalszego istnienia tego podmiotu. Tak wynika z art. 130 par. 2 prawa spółdzielczego. Mimo niewypłacalności spółdzielni dopuszczalne jest powzięcie przez walne zgromadzenie uchwały o kontynuowaniu bytu prawnego spółdzielni, jeżeli organ ten wskaże środki umożliwiające wyjście jej ze stanu niewypłacalności (par. 3 cytowanej ustawy). Zgodnie zaś z par. 4 tego samego aktu w razie podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o postawieniu spółdzielni w stan upadłości, jej zarząd zobowiązany jest niezwłocznie zgłosić do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Z kolei za zaległości podatkowe spółki kapitałowej, również tej w organizacji, odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku tego podmiotu okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a osoba wchodząca w skład zarządu nie wykazała, m.in. że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane