statystyki

Czy osoby na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym mogą zapisać się do PPK

autor: Karolina Topolska28.02.2019, 07:37; Aktualizacja: 04.03.2019, 17:12
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Jeżeli uznamy, że osoba na macierzyńskim nie jest osobą zatrudnioną i nie zawrzemy dla niej umowy o prowadzenie PPK, to nie wiadomo, jak po jej powrocie do pracy liczyć termin na zawarcie takiej umowy. Do czasu opublikowania jednoznacznego stanowiska wątpliwości pozostaną.źródło: ShutterStock

Z analizy przepisów wynika, że tak. Ale rynek niczego nie przesądza. Czeka na stanowisko Ministerstwa Finansów i Polskiego Funduszu Rozwoju. Trzeba rozstrzygnąć, co z osobami np. na urlopach macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym.

Problem tkwi w definicji osoby zatrudnionej, zawartej w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. – To jedna z kluczowych definicji w ustawie. Wyznacza ona krąg osób zarobkujących, które będą uczestnikami PPK. Od liczebności tej grupy będzie też zależeć to, kiedy dana firma zostanie objęta obowiązkiem utworzenia PPK – mówi Marcin Cetnarowicz, radca prawny, partner w SSW Pragmatic Solutions.

Na pozór definicja zawarta w art. 2 pkt 18 ustawy o PPK wygląda niewinnie, bo do kategorii osób zatrudnionych zalicza m.in. pracowników, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia oraz członków rad nadzorczych podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. – Zgodnie z tym przepisem osobami zatrudnionymi są więc m.in. pracownicy i zleceniobiorcy, jeżeli podlegają z tych tytułów obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Kluczowe jest tutaj jednak stwierdzenie „z tych tytułów”. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego lub korzystanie z urlopu wychowawczego to odrębne tytuły do ubezpieczeń. 

Przykładowo, jeżeli pracownik rozpoczyna korzystanie z urlopu macierzyńskiego, już nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom ze stosunku pracy, tylko właśnie z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że formalnie nie jest on „osobą zatrudnioną” w rozumieniu przepisów o PPK – tłumaczy Krzysztof Gąsior, adwokat, partner w Zawirska-Gąsior Radcowie Prawni i Adwokaci. Dodaje, że gdyby przyjąć literalne brzmienie przepisów, to można dojść do wniosku, że do kręgu osób zatrudnionych nie powinniśmy zaliczać przebywających na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich czy wychowawczych. – W konsekwencji takie osoby nie powinny być wówczas brane pod uwagę przy obliczaniu stanu zatrudnienia, od którego zależy termin objęcia danego podmiotu przepisami ustawy. Pracodawca nie musi i wręcz nie powinien w ich imieniu zawierać umów o prowadzenie PPK – referuje mec. Gąsior.

Urlopy: macierzyński, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski są odrębnym od stosunku pracy tytułem do ubezpieczenia i tytuł ten nie jest uwzględniony w ustawowej definicji osoby zatrudnionej. Czy autorzy ustawy zapomnieli o osobach korzystających z uprawnień rodzicielskich?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • posia(2019-09-26 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze, że wprowadzili taki program, każdy może sam zdecydować czy chce odkładać w ten sposób czy nie. No i jak sie wypisze czy zrezygnuje to będzie miał pretensje tylko do siebie. W końcu od nas zależy wysokość naszej emerytury

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane