statystyki

Oświadczenie o rezygnacji z PPK wywołało falę oburzenia

autor: Karolina Topolska14.02.2019, 07:05; Aktualizacja: 14.02.2019, 09:23
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów wzór deklaracji jest oparty na strachu i negatywnych emocjach, to sprytna manipulacja i socjotechnika – komentują eksperci

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów wzór deklaracji jest oparty na strachu i negatywnych emocjach, to sprytna manipulacja i socjotechnika – komentują eksperciźródło: ShutterStock

Opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego wzbudza ogromne kontrowersje. Zewsząd słychać zarzuty, że zawarty w nim wzór oświadczenia o rezygnacji będzie zniechęcać do odstąpienia od udziału w PPK. Czy MF go poprawi, uprości? Zainteresowani tego oczekują, ale na razie nie ma takich deklaracji. Do 18 lutego trwają uzgodnienia i konsultacje. Dopiero po ich zakończeniu resort rozważy wprowadzenie zmian.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów wzór deklaracji jest oparty na strachu i negatywnych emocjach, to sprytna manipulacja i socjotechnika – komentują eksperci

‒ Brakuje jedynie zastrzeżenia, że bez pracowniczego planu kapitałowego życie po sześćdziesiątce będzie pasmem niekończącej się biedy – tak Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch, podsumowuje projekt nowego rozporządzenia, w którym znalazł się wzór deklaracji rezygnacji z udziału w PPK. Wtórują mu inni eksperci, a głównym zarzutem jest to, że we wzorze oświadczenia każe się uczestnikowi PPK złożyć aż siedem podpisów i każdy opatrzyć datą. Najpierw – oczywiście z parafką ‒ oficjalnie rezygnujemy z udziału w PPK. Ale to MF nie wystarcza. Dlatego dalej oświadczamy, że świadomie rezygnujemy z poszczególnych korzyści, jakie ten system mógłby nam dać, gdybyśmy w nim jednak zostali. Oczywiście każda wymieniona przez resort korzyść (a jest nią wpłata powitalna, dopłata roczna, wpłaty od pracodawcy czy długofalowe korzyści z oszczędzania, tj. odzyskanie pomnożonych środków po 6o. roku życia, w razie choroby czy przeznaczenia ich na wkład własny w kredycie mieszkaniowym) to nasz podpis i data. Do tego, na koniec, trzeba jeszcze raz zapewnić ministerstwo, że na pewno sami chcemy zrezygnować z systemu, a decyzję podejmujemy przy zdrowych zmysłach i bez przymusu. No i oczywiście do tego też data i podpis. Jeśli to wszystko się obroni, to pozostaje mieć nadzieję, że wzór deklaracji nie będzie wiążący, a jedynie pomocniczy.

Wzór niekoniecznie ma charakter wiążący


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • David(2019-02-14 14:49) Zgłoś naruszenie 110

  Dziwię się, że wystarczy tylko oświadczenie o stanie psychicznym, a nie potrzeba zaświadczenia od trzech niezależnych psychiatrów.

  Odpowiedz
 • SIP(2019-02-14 19:05) Zgłoś naruszenie 90

  Moi pracownicy którzy chcą rezygnować z PPK pytają sie czy pracodawca Im kase którą przez to nie dopłaci do PPK wyrówna -wypłaci w wynagrodzeniu no bo inaczej to pachnie nierównym traktowaniem przez zmuszanie do PPK.

  Odpowiedz
 • marek(2019-02-21 15:04) Zgłoś naruszenie 16

  Mi się ten fakt że mi pracodawca dopłaci bardzo podoba, nie widziałem u niego żadnej dodatkowej kasy od lat, może to go wreszcie zmusi:)))))))

  Odpowiedz
 • michałka (2019-02-15 09:15) Zgłoś naruszenie 18

  A ja się dziwię że jak się idzie po kredyt do banku albo jak się zakłada lokatę to nikogo nie oburza fakt składania tylu podpisów i parafowania każdej strony. a tu proszę hejt na każdym kroku. A ja się tam cieszę że mój pracodawca wreszcie będzie musiał coś zrobić dla pracownika! A ne że ciągle będzie się wymigiwał ze wszystkiego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane