Poradnia ubezpieczeniowa z 8 czerwca 2017

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek08.06.2017, 08:55; Aktualizacja: 08.06.2017, 09:08
Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy?

Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy?źródło: ShutterStock

● Czy niepełnosprawny ma prawo do niższej składki zdrowotnej

● Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy

● Dlaczego szpital musi ujawnić wysokość wynagrodzenia ordynatora

● Czy krem z filtrem należy do środków ochronnych

● Otwieram małą działalność gospodarczą i mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wiem, że mam prawo do niższego ZUS przez pierwsze dwa lata. Jednak z całej kwoty ok. 490 zł składka zdrowotna to prawie 300 zł. Czy jako niepełnosprawny nie mogę jej obniżyć?

Istnieje taka możliwość, jednak jest ona uzależniona od uzyskiwanego przychodu. Otóż zgodnie z art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna) składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z tytułu objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku, gdy osoba ta:

1) uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury (1000 zł brutto) lub

2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Przedsiębiorca mający umiarkowany stopień niepełnosprawności może skorzystać ze zwolnienia, jednak tylko w tych miesiącach roku, w których spełnia wskazane warunki przychodowe. W razie gdy przedsiębiorca będzie uzyskiwał przychody wyższe, będzie wówczas zobowiązany do odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za konkretny miesiąc.

Innym rozwiązaniem w razie przekroczenia np. pułapu 500 zł miesięcznie może być skorzystanie z mechanizmu z art. 82 ust. 10 ustawy zdrowotnej. W takiej sytuacji składka może być opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Z reguły te zaliczki przy małej działalności są niskie w skali miesiąca.

Podsumowując, w razie uzyskiwania przez przedsiębiorcę mającego umiarkowany stopień niepełnosprawności przychodów z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury nie powstanie obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane