statystyki

PIP: Dopuszczamy brak urlopu w lecie. Narzucenie terminu odpoczynku wyjątkowo

autor: Karolina Topolska08.06.2017, 08:54; Aktualizacja: 08.06.2017, 10:23
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

W przypadku gdy u pracodawcy nie tworzy się planu urlopów (pracodawca może zrezygnować z planu urlopów samodzielnie, a gdy działają u niego związki zawodowe, za zgodą organizacji związkowych), termin wykorzystania urlopu pracodawca ustala po porozumieniu z pracownikiemźródło: ShutterStock

W poprzednim wydaniu Kadr i Płac opisywaliśmy ograniczenia, jakie sieci handlowe narzucają pracownikom przy braniu przez nich urlopów wypoczynkowych. Wcześniej pisaliśmy o tym w DGP 23 maja. Przypomnijmy: zamiast dwóch tygodni nieprzerwanego wolnego udzielają urlopu co najwyżej na siedem dni bądź nie pozwalają na skorzystanie z niego w okresie letnim. Rygory wprowadzane są także przy zwolnieniu na opiekę nad dzieckiem do lat 14, które obecnie przysługuje w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin. Niektórzy pracodawcy wymagają od swoich pracowników, by ci już na początku roku określili, kiedy takie wolne będą odbierać.

Wyjaśnienia Głównego Inspektoratu Pracy, GNP-364-4560-14-1/17/PE/RP

PYTANIE DGP: Czy przedsiębiorca może wprowadzić w firmie politykę, w ramach której nie będzie udzielał urlopów wypoczynkowych przez pewien czas bądź zakaże pracownikom pobierania urlopów dłuższych niż tygodniowe?

ODPOWIEDŹ GIP: Zgodnie z art. 163 par. 1 kodeksu pracy (k.p.) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 167 2 k.p. (tzw. urlop na żądanie). Ostateczna decyzja w kwestii ustalenia terminu wykorzystania urlopu przez pracownika należy do pracodawcy jako osoby odpowiedzialnej za organizację pracy w zakładzie.

W przypadku gdy u pracodawcy nie tworzy się planu urlopów (pracodawca może zrezygnować z planu urlopów samodzielnie, a gdy działają u niego związki zawodowe, za zgodą organizacji związkowych), termin wykorzystania urlopu pracodawca ustala po porozumieniu z pracownikiem. Również w tym przypadku pracodawca powinien wziąć pod uwagę wniosek pracownika oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Podobnie jak w przypadku sporządzania planu urlopów, wnioski pracowników wskazujące termin wykorzystania urlopu nie są dla pracodawcy wiążące, co oznacza, że może on ich nie uwzględnić, jeżeli nieobecność pracowników prowadziłaby do zakłócenia normalnego toku pracy. Wyjątki w tym zakresie przewidują art. 163 par. 3 oraz art. 205 par. 3 k.p., dotyczące odpowiednio udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (a także rodzicielskim) oraz udzielenia urlopu pracownikowi młodocianemu w okresie ferii szkolnych. W tych dwóch sytuacjach pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w terminie wskazanym we wniosku pracownika.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane