statystyki

Ile pownien trwać minimalny odpoczynek dobowy i tygodniowy

autor: Marek Rotkiewicz11.06.2017, 12:00
Przepisy gwarantujące minimalny odpoczynek tworzą normy ochronne, które są związane m.in. z zapewnieniem minimalnych standardów ochrony zdrowia pracownika oraz bezpiecznego wykonywania pracy

Przepisy gwarantujące minimalny odpoczynek tworzą normy ochronne, które są związane m.in. z zapewnieniem minimalnych standardów ochrony zdrowia pracownika oraz bezpiecznego wykonywania pracyźródło: ShutterStock

I jeden, i drugi ograniczają pracodawcę w zakresie dyżurów, nadgodzin, wyznaczania godziny rozpoczęcia pracy w zmiennych rozkładach czasu pracy oraz odpracowania prywatnych wyjść. A skracać je można wyjątkowo.

Kodeks pracy przewiduje dwa rodzaje odpoczynku: dobowy i tygodniowy. Punktem wyjścia dla pracodawcy powinno być to, że odpoczynki są czymś nie do ruszenia (poza bardzo szczególnymi przypadkami). Niezgodne z przepisami będzie ich ograniczenie nie tylko wskutek polecenia wykonywania pracy niepozwalającego na ich zapewnienie, ale nawet przez ustalenie bycia pod telefonem w wolny wieczór czy weekend.

Uwaga! Skrócenie odpoczynku dziennego i tygodniowego poniżej ich długości wskazanych w przepisach jest dopuszczalne tylko wyjątkowo. Nigdy jednak nie może wynikać ze szczególnych potrzeb pracodawcy. Nie można zatem tego zrobić w razie spiętrzenia pracy, konieczności realizacji pilnych zleceń czy zastępstwa nieobecnego pracownika.

NA 24 GODZINY

W każdej dobie pracowniczej pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ma on przypadać w tej samej dobie pracowniczej, tj. w niej się zaczynać i zarazem mieścić. Przy czym doba to 24 kolejne godziny od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

PRZYKŁAD 1

Dodatkowa praca

Pracownik zgodnie z rozkładem rozpoczyna pracę we wtorek o godz. 7.00 i ma pracować do godz. 19.00. Przełożony zleca mu pozostanie jeszcze dwie godziny w pracy ze względu na konieczność ukończenia projektu, zaś kolejnego dnia ma przyjść do pracy dopiero na godz. 9.00.

Pomimo że pracownik od godziny zakończenia pracy będzie miał 12 godzin wolnego, odpoczynek nie zostanie zapewniony, gdyż minimalne 11 godzin spokoju powinno zakończyć się najpóźniej o godz. 7.00 w środę.

Odpoczynek dobowy może zostać skrócony jedynie wyjątkowo. Dotyczy to:


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • sad(2017-06-11 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tm pracuję 3 dniw tygdniu w ME, a reszte czasu piszę studiuję sobie lajtowo i oddaje się hobby i nie narzekam na nic raczej.

    Odpowiedz
  • angus(2017-06-11 23:28) Zgłoś naruszenie 00

    i dlatego warto pracowac w korporacjach, a nie na czarno, trzeba miec unormowany czas pracy i nie dac sie oszukiwać. ja kilka lat tak pracowałem i byłem przemeczony, dopiero jak sie zatrudniłem w media expert to zrozumiałem co to prawdziwy odpoczynek, który sie przecież każdemu należy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane