Kontrakty menedżerskie: ZUS sobie, a sądy sobie

autor: Paulina Szewioła04.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 04.05.2017, 08:58
ZUS

Szyki organowi rentowemu krzyżują sądy.źródło: ShutterStock

Ostatnie wyroki Sądu Najwyższego wskazują, że powoli kształtuje się jednolita linia orzecznicza w zakresie oskładkowania umów menedżerskich w zbiegu z prowadzoną działalnością gospodarczą. I jest ona odmienna od podejścia organu rentowego.

Choć do tej pory w przepisach kodeksu cywilnego kontrakt menedżerski nie został uregulowany, to jego zdefiniowanie nie nastręcza już większych problemów. Ustawodawcę w tym zakresie wyręczyła judykatura. W wyroku SN z 12 listopada 2014 r. (I UK 126/14) przyjęto, że usługobiorcy w ramach takiego kontraktu traktowani są jako zleceniobiorcy. Jest to bowiem rodzaj umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

Sądy generalnie zgodnie uznają również, że umowa agencyjna, umowa-zlecenie lub inna umowa o świadczenie usług, która wykonywana jest w ramach prowadzonej przez ubezpieczonego działalności gospodarczej, nie stanowi odrębnego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku podstawą do ubezpieczenia jest sama działalność. Zasada ta nie odnosi się jednak do menedżerów.

– Argumenty organu rentowego sprowadzają się do twierdzenia, że w przypadku kadry menedżerskiej, otrzymującej najczęściej bardzo wysokie wynagrodzenie, wybór działalności gospodarczej jako podstawy oskładkowania jest pozorny i stanowi obejście prawa – tłumaczy adw. Hubert Hajduczenia z DLA Piper. Zwraca również uwagę, że ZUS często argumentuje, iż objęcie ubezpieczeniem z tytułu działalności zamiast kontraktu menedżerskiego jest niemożliwe, gdy usługi są świadczone tylko na rzecz jednego podmiotu. Z definicji powinna ona bowiem obejmować szerszy krąg kontrahentów. W jego ocenie takie podejście organu nie ma oparcia w przepisach prawa. – Wolność gospodarcza jest zagwarantowana konstytucyjnie i może podlegać wyłącznie uzasadnionym ograniczeniom wyrażonym wprost w ustawie. Nie można wprowadzać, jak to robi organ rentowy, restrykcji niewynikających z obowiązujących przepisów – wskazuje adwokat.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane