statystyki

Menedżer z firmą nie zapłaci składek ZUS od kontraktu

autor: Bożena Wiktorowska03.04.2017, 17:00
ZUS

Spółka nie zgodziła się z wyrokiem sądu apelacyjnego i złożyła skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

ZUS nie może się domagać od kierownika lub dyrektora pracującego na kontrakcie menedżerskim składek od takiej umowy, jeśli zainteresowany jest ubezpieczony z tytułu działalności gospodarczej. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Chodziło o spór między ZUS a spółką działającą na rynku kolportażu prasy. Na początku 2013 r. zakład uznał, że powinna ona zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne od kontraktu menedżerskiego zawartego z kierownikiem jednego z regionów. Tym samym ZUS kwestionował prawo menedżera do opłacania zryczałtowanych składek ubezpieczeniowych wyłącznie z tytułu działalności gospodarczej. Zdaniem ZUS takie rozwiązanie było fikcyjne, bowiem chodziło tylko o zwolnienie spółki z obowiązku zapłaty znacznie wyższych składek liczonych od przychodów z tytułu kontraktu menedżerskiego. Spółka odwołała się od decyzji. Sąd I instancji przyznał jej rację, ZUS jednak nie dał za wygraną i złożył apelację. Sąd II instancji zgodził się ze stanowiskiem zakładu, że spółka musi zapłacić zaległe składki od kontraktu. Sędziowie bowiem uznali, że menedżer, wykonując pracę na rzecz spółki, nie działa w swoim imieniu, lecz wyłącznie w imieniu zleceniodawcy.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane