statystyki

Mała spółdzielnia udzieli ulg na PFRON

autor: Michalina Topolewska11.04.2017, 20:00
Wiele przedsiębiorstw balansuje na granicy 25 etatów i podejmuje wysiłek, aby utrzymywać ten wskaźnik.

Wiele przedsiębiorstw balansuje na granicy 25 etatów i podejmuje wysiłek, aby utrzymywać ten wskaźnik.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby spółdzielnie socjalne mające mniej niż 25 pracowników mogły udzielać obniżeń we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Zmianę przepisów w tym zakresie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych. Obecnie jest tak, że na fundusz płacą pracodawcy, którzy nie mają 6-proc. wskaźnika pracowników z dysfunkcjami. Jednak należną z tego tytułu kwotę mogą obniżyć, jeśli zakupią produkty lub usługi od pracodawcy, który ma prawo do udzielania ulg. Zgodnie z art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.) takie uprawnienie przysługuje pracodawcom, którzy spełniają dwa warunki. Pierwszym z nich jest zatrudnianie co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast drugi wymóg jest taki, aby 30 proc. osób miało znaczny stopień niepełnosprawności lub umiarkowany i jedno z wymienionych w przepisach schorzeń, np. epilepsję czy chorobę psychiczną.

Projekt nowelizacji zakłada zmianę w odniesieniu do pierwszego z tych warunków. Sprowadza się ona do tego, że prawo do udzielania ulg będą miały spółdzielnie socjalne mające mniej niż 25 zatrudnionych. Ta modyfikacja, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., mogłaby pomagać spółdzielniom w pozyskiwaniu klientów. Możliwość wykorzystania ulgi jest bowiem istotną zachętą do zakupu produktów lub usług przez firmy, które muszą płacić na PFRON. Propozycja budzi jednak zastrzeżenia ze strony pracodawców.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane