statystyki

Oddział firmy bez ulgi we wpłacie na PFRON

autor: Michalina Topolewska13.04.2017, 07:25; Aktualizacja: 13.04.2017, 07:50
niepełnosprawni, praca

7453 pracodawców skorzystało w styczniu br. z obniżenia wpłaty na PFRON.źródło: ShutterStock

Jednostka organizacyjna zakładu pracy nie może być uznana za nabywcę mającego prawo do obniżenia należności na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), bo to nie jej dane znajdują się na fakturze. Nie jest też adresatem informacji zawierającej kwotę ulgi.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez PFRON dla jednej z firm (DW.050.6.2017.RCZ) w zakresie stosowania przepisów regulujących korzystanie z ulg. Przedsiębiorstwo, które o nią wystąpiło, ma oddziały stanowiące samodzielne jednostki organizacyjne, które są pracodawcami dla zatrudnionych w nich osób, prowadzą działalność gospodarczą i są płatnikami PIT (mają odrębny numer NIP). Jednocześnie ta właśnie firma zamawia dla nich różnego rodzaju usługi m.in. ochronę, sprzątanie i dostawę odzieży roboczej, natomiast sama z nich nie korzysta. W związku z tym pracodawca wystąpił do PFRON o rozstrzygnięcie, czy w sytuacji, gdy na fakturze VAT znajdują się dane jego i oddziałów, jako korzystających z zakupionych usług, to mają one prawo do skorzystania z ulg we wpłatach na fundusz.

Fundusz odpowiedział, że w takim przypadku oddziały nie mogą obniżyć swojej należności. Powołał się przy tym na art. 22 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.), który wprost wskazuje, jakie warunki muszą być spełnione łącznie, aby doszło do obniżenia wpłaty. Jednym z nich jest udokumentowanie zakupu fakturą. Ta zaś zgodnie z przepisami dotyczącymi VAT nie jest wystawiana dla oddziałów, które jako forma organizacyjna nie są płatnikiem tego podatku. Nie ma przy tym znaczenia, że oddział ma swój numer NIP i prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek. Tym samym sprzedający produkty lub usługi jest zobowiązany wystawić fakturę nabywcy, która będzie zawierała dane odpowiadające jednostce macierzystej. Kolejnym warunkiem jest uregulowanie należności za zakup w terminie określonym na fakturze, co w przypadku płatności dokonywanych za pośrednictwem banku oznacza datę obciążenia rachunku nabywcy. Jak podkreśla PFRON jest nim centrala i tego stanu nie zmienia to, że w opisie przelewu zostanie wskazane, że zapłata następuje za fakturę dokumentującą zakup na rzecz oddziału.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane