statystyki

Będzie łatwiej założyć spółdzielnię socjalną

autor: Michalina Topolewska27.11.2017, 19:00
Założycielami spółdzielni mogą być też organizacje pozarządowe, samorządy i osoby nienależące do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, o ile nie jest ich więcej niż 50 proc. ogólnej liczby założycieli.

Założycielami spółdzielni mogą być też organizacje pozarządowe, samorządy i osoby nienależące do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, o ile nie jest ich więcej niż 50 proc. ogólnej liczby założycieli.źródło: ShutterStock

Wychowankowie pieczy zastępczej i opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli znaleźć się wśród założycieli spółdzielni socjalnej. Będzie też można uzyskać finansowe wsparcie na tworzenie w niej stanowisk pracy.

Takie zmiany zakłada uchwalona 24 listopada 2017 r. przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz niektórych innych ustaw, którą teraz zajmą się senatorowie. Spółdzielnie są zaliczane do kategorii przedsiębiorstw społecznych, a więc takich, których podstawowym celem nie jest osiąganie zysku, ale reintegracja zawodowa i społeczna jej członków. Przepisy ustawy określają, że wśród osób zakładających spółdzielnię mogą być m.in. bezrobotni, niepełnosprawni oraz absolwenci centrów i klubów integracji społecznej. Na mocy nowelizacji ten katalog zostanie poszerzony o opiekunów osób niepełnosprawnych (jeśli nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego), osoby usamodzielniające się po pobycie w rodzinach zastępczych lub domach dziecka oraz takie, które poszukują zatrudnienia.

– Im również trudno jest odnaleźć się na rynku pracy. Dlatego założenie spółdzielni może być dla nich dobrym początkiem aktywizacji zawodowej – mówi Zbigniew Prałat ze Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane