statystyki

Będzie łatwiej założyć spółdzielnię socjalną

autor: Michalina Topolewska27.11.2017, 19:00
Założycielami spółdzielni mogą być też organizacje pozarządowe, samorządy i osoby nienależące do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, o ile nie jest ich więcej niż 50 proc. ogólnej liczby założycieli.

Założycielami spółdzielni mogą być też organizacje pozarządowe, samorządy i osoby nienależące do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, o ile nie jest ich więcej niż 50 proc. ogólnej liczby założycieli.źródło: ShutterStock

Wychowankowie pieczy zastępczej i opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli znaleźć się wśród założycieli spółdzielni socjalnej. Będzie też można uzyskać finansowe wsparcie na tworzenie w niej stanowisk pracy.

Takie zmiany zakłada uchwalona 24 listopada 2017 r. przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz niektórych innych ustaw, którą teraz zajmą się senatorowie. Spółdzielnie są zaliczane do kategorii przedsiębiorstw społecznych, a więc takich, których podstawowym celem nie jest osiąganie zysku, ale reintegracja zawodowa i społeczna jej członków. Przepisy ustawy określają, że wśród osób zakładających spółdzielnię mogą być m.in. bezrobotni, niepełnosprawni oraz absolwenci centrów i klubów integracji społecznej. Na mocy nowelizacji ten katalog zostanie poszerzony o opiekunów osób niepełnosprawnych (jeśli nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego), osoby usamodzielniające się po pobycie w rodzinach zastępczych lub domach dziecka oraz takie, które poszukują zatrudnienia.

– Im również trudno jest odnaleźć się na rynku pracy. Dlatego założenie spółdzielni może być dla nich dobrym początkiem aktywizacji zawodowej – mówi Zbigniew Prałat ze Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane