statystyki

Zasiłki rodzinne: Złotówce za złotówkę daleko do sukcesu

autor: Michalina Topolewska27.02.2017, 19:00
Liczba wypłacanych w ubiegłym roku świadczeń w porównaniu do 2015 r. wzrosła o 141 tys.

Liczba wypłacanych w ubiegłym roku świadczeń w porównaniu do 2015 r. wzrosła o 141 tys.źródło: ShutterStock

Ponad 2,17 mln dzieci otrzymywało zasiłki rodzinne w okresie styczeń–wrzesień 2016 r. Jednak świadczeń wypłacanych mimo przekroczenia kryterium dochodowego było wśród nich zaledwie 53,5 tys.

Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obejmujących trzy kwartały ubiegłego roku. Wprowadzona od stycznia 2016 r. do ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 114 ze zm.) zasada złotówka za złotówkę to specjalny mechanizm wyliczania kwoty zasiłków i dodatków na dzieci w sytuacji, gdy rodzina ma dochody wyższe od progu. W uproszczeniu sprowadza się do tego, że opiekun ma o tyle złotych obniżane wsparcie na dzieci, o ile przekroczone zostało kryterium. Okazuje się jednak, że liczba rodzin uzyskująca pomoc finansową na tej podstawie jest niższa od tego, co przewidywał rząd. Szacował on, że może ich być ok. 160 tys.

– Faktycznie mamy bardzo mało zasiłków przyznanych dzięki mechanizmowi złotówka za złotówkę. W grudniu ubiegłego roku było ich 766, podczas gdy liczba świadczeń przysługujących po spełnieniu kryterium dochodowego, a więc w pełnej wysokości, wyniosła 11,6 tys. – mówi Przemysław Andrysiak, kierownik działu świadczeń rodzinnych Zabrzańskiego Centrum Świadczeń Rodzinnych.

Podobnie jest w Gdańsku, gdzie w 2016 r. przeciętnie 3 tys. dzieci miesięcznie otrzymywało zasiłek, z czego ok. 250 w oparciu o zasadę złotówka za złotówkę. Z kolei w Płocku ich udział w łącznej liczbie świadczeń wynosił zaledwie 0,4 proc.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane