statystyki

Świadczenia na dzieci: Nie każda umowa o dzieło daje dochód uzyskany

autor: Michalina Topolewska22.03.2017, 07:29; Aktualizacja: 22.03.2017, 08:06
W praktyce może się zdarzyć, że nie każde osiągane z tego tytułu wynagrodzenie zostanie uznane za dochód uzyskany.

W praktyce może się zdarzyć, że nie każde osiągane z tego tytułu wynagrodzenie zostanie uznane za dochód uzyskany.źródło: ShutterStock

Jeśli rodzic otrzymuje wynagrodzenie po trwającej kilka miesięcy umowie cywilnoprawnej, nie zostanie ono uwzględnione przez gminę przy weryfikowaniu uprawnień do świadczeń na dzieci, bo nie można go potraktować jako dochód uzyskany.

Co do zasady, w sytuacji gdy rodzina stara się o zasiłek rodzinny lub 500 zł na pierwsze dziecko, do kryterium, od którego zależy ich uzyskanie, liczą się dochody uzyskane z roku kalendarzowego poprzedzającego okres, na jaki mają być przyznane. Jednocześnie, gdy w późniejszych miesiącach dojdzie do zmiany ich wysokości, np. utraty lub uzyskania nowego dochodu, gmina powinna sprawdzić, czy rodzina dalej spełnia próg do pobierania pomocy finansowej lub może w ogóle ją otrzymać (jeśli wcześniej się o nią nie starała). Katalog dochodów uzyskanych, które należy uwzględnić, jest taki sam w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.) oraz z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.). Wśród nich wymienione jest m.in. uzyskanie dochodu z tytułu rozpoczęcia zatrudnienia lub wykonywania pracy zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak i umowę–zlecenie lub o dzieło.

Jednak w praktyce może się zdarzyć, że nie każde osiągane z tego tytułu wynagrodzenie zostanie uznane za dochód uzyskany.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane