statystyki

Złotówka za złotówkę obejmuje wyższy dodatek

autor: Michalina Topolewska16.02.2016, 07:16; Aktualizacja: 17.02.2016, 11:25
Od początku tego roku pojawiły się problemy, które są związane z stosowaniem zasady złotówka za złotówkę.

Od początku tego roku pojawiły się problemy, które są związane z stosowaniem zasady złotówka za złotówkę.źródło: ShutterStock

Zwiększona przez gminę wysokość jednego z świadczeń rodzinnych nie jest odrębną formą wsparcia. Dlatego taki wyższy dodatek musi być wliczony do łącznej kwoty pomocy finansowej, która podlega obniżeniu o przekroczenie kryterium dochodowego.

Tak wynika z wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na wątpliwości dotyczące stosowania zasady złotówka za złotówkę. Zgodnie z art. 15a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.) rada gminy może w uchwale podnieść wysokość wybranych dodatków do zasiłku na dziecko. Zwiększenie jest finansowane ze środków własnych samorządów i obowiązuje np. we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie opiekunowie mają wypłacany wyższy o 100 zł dodatek dla rodziny wielodzietnej. Zamiast 90 zł otrzymują 190 zł wsparcia. W Rzeszowie oprócz tego świadczenia podwyższona została też kwota dodatku przysługującego na kształcenie i rehabilitację niepełnosprawnego potomka.

Od początku tego roku pojawiły się jednak problemy, które są związane z stosowaniem zasady złotówka za złotówkę. Przewiduje ona, że w sytuacji, gdy dochód rodziny jest wyższy od kryterium uprawniającego do świadczeń, to ich wysokość jest obniżana o tyle, o ile przekroczony został próg. W tym celu gmina powinna ustalić łączną kwotę zasiłków i dodatków, o jaką stara się rodzina, a potem sprawdzić, czy nie jest ona wyższa od kwoty, o którą przekroczyła kryterium. Jak wskazuje resort pracy, przy tych obliczeniach uwzględnione powinno być świadczenie w pełnej wysokości wypłacanej przez samorząd. Podkreśla, że podwyższenie wprowadzone na podstawie art. 15a ustawy nie jest odrębnym rodzajem dodatku do zasiłku rodzinnego, ale stanowi jego część.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane