statystyki

Składki za delegowanych częściowo zależą też od pracodawcy

autor: Marcin Nagórek24.11.2016, 10:43; Aktualizacja: 24.11.2016, 11:21
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Pracodawca jednoznacznie wskazał, że same dojazdy na dworzec nie są jeszcze podróżami służbowymiźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę i często deleguję na wyjazdy służbowe pracowników, m.in. koleją w godzinach nocnych. Wtedy też korzystają z usługi np. taxi, aby dotrzeć z domu na dworzec. Rachunki za te przejazdy pokrywane są ze środków firmy. Sam dojazd do dworca nie jest jeszcze podróżą służbową, a wiem, że takie tylko korzystają ze zwolnienia ze składek. Czy zwrot kosztów za dojazd do dworca musi być oskładkowany?

Zgodnie z ogólną zasadą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych. Wyjątki od tej reguły zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie). W ust. 1 pkt 15 rozporządzenia określono, że podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Jak wskazał ZUS w interpretacji z 26 lipca 2016 r. (znak: DI/100000/43/578/2016): wyłączenie wynikające z par. 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia odnosi się do należności pracowników, o których mowa w art. 775kodeksu pracy, tj. należności przysługujących pracownikowi na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, z tytułu wykonywania na polecenie pracodawcy zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.

Pracodawca jednoznacznie wskazał, że same dojazdy na dworzec nie są jeszcze podróżami służbowymi. W takim razie koszty tych przejazdów, stanowiąc przychód pracownika, będą jednak oskładkowane. Takie stanowisko zajął również ZUS w przywołanym piśmie. Byłoby inaczej, gdyby dojazdy do dworca były wliczane przez pracodawcę do podróży służbowej pracownika, wówczas należności z ich tytułu nie podlegałyby oskładkowaniu. 


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane