statystyki

Zasiłek opiekuńczy tylko z ZUS Z-15

autor: Luiza Abramczyk24.11.2016, 10:43; Aktualizacja: 24.11.2016, 11:05
złoty, pieniądze

Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego zarówno z tytułu opieki nad zdrowym, jak i chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny jest złożone każdorazowo oświadczenie pracownika na druku ZUS Z-15źródło: ShutterStock

Nasz pracownik dostarczył zaświadczenie ze szpitala na zwykłym druku, że jego żona, która na co dzień opiekuje się ośmiomiesięcznym dzieckiem, przebywa w tej placówce. Czy do tego zaświadczenia pracownik powinien wypełnić druk Z-15, aby zakład mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat, chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat oraz nad innym chorym członkiem rodziny.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje pracownikowi, w razie sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki oraz pobytu małżonka pracownika, stale opiekującego się dzieckiem, w szpitalu.

Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego zarówno z tytułu opieki nad zdrowym, jak i chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny jest złożone każdorazowo oświadczenie pracownika na druku ZUS Z-15. Oświadczenia tego nie składa się, jeśli opieka orzeczona kilkoma zaświadczeniami lekarskimi ZUS ZLA (w przypadku opieki nad chorym) jest sprawowana bez przerwy nad tym samym dzieckiem lub członkiem rodziny.

Pracownik ubiegający się o zasiłek w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 przedkłada odpowiednio:


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane