statystyki

KRUS już przyjmuje e-zwolnienia

autor: Bożena Wiktorowska08.11.2016, 07:16; Aktualizacja: 08.11.2016, 08:14
internet, biznes

Możliwość wystawiania e-zwolnień w systemie pracowniczym obowiązuje od początku roku.źródło: ShutterStock

Chorzy rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie będą musieli już składać wniosków o wypłatę zasiłku chorobowego.

Uproszczenie procedury ubiegania się o zasiłek chorobowy jest wynikiem uruchomienia automatycznego oprogramowania umożliwiającego KRUS pobieranie z ZUS elektronicznych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przy czym lekarze wystawiający poświadczenie choroby dla rolników już wcześniej zostali poinformowani przez ZUS, że w takim przypadku jako miejsce ubezpieczenia muszą wpisać KRUS. Jednocześnie na medyku ciąży obowiązek, by przy wystawianiu e-ZLA na żądanie pacjenta sporządzić wydruk zaświadczenia lekarskiego oraz poinformować go o konieczności dostarczenia tego dokumentu do jednostki KRUS (w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego).

Natomiast jeśli rolnik otrzyma dotychczasowe zwolnienie w papierowej wersji (zielona kopia) potwierdzające czasową niezdolność do pracy, wówczas będzie musiał sam go dostarczyć do kasy albo drogą pocztową, albo osobiście.

Możliwość wystawiania e-zwolnień w systemie pracowniczym obowiązuje od początku roku. Mogą je wystawiać lekarze, dentyści i felczerzy. Zmianę wprowadziła ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066). To na jej podstawie do końca 2017 roku pacjent może otrzymać od lekarza papierowe zwolnienie wystawione na formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast od 1 stycznia 2018 r. wydawane będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne.


Pozostało jeszcze 30% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane