statystyki

KRUS już przyjmuje e-zwolnienia

autor: Bożena Wiktorowska08.11.2016, 07:16; Aktualizacja: 08.11.2016, 08:14
internet, biznes

Możliwość wystawiania e-zwolnień w systemie pracowniczym obowiązuje od początku roku.źródło: ShutterStock

Chorzy rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie będą musieli już składać wniosków o wypłatę zasiłku chorobowego.

Uproszczenie procedury ubiegania się o zasiłek chorobowy jest wynikiem uruchomienia automatycznego oprogramowania umożliwiającego KRUS pobieranie z ZUS elektronicznych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przy czym lekarze wystawiający poświadczenie choroby dla rolników już wcześniej zostali poinformowani przez ZUS, że w takim przypadku jako miejsce ubezpieczenia muszą wpisać KRUS. Jednocześnie na medyku ciąży obowiązek, by przy wystawianiu e-ZLA na żądanie pacjenta sporządzić wydruk zaświadczenia lekarskiego oraz poinformować go o konieczności dostarczenia tego dokumentu do jednostki KRUS (w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego).

Natomiast jeśli rolnik otrzyma dotychczasowe zwolnienie w papierowej wersji (zielona kopia) potwierdzające czasową niezdolność do pracy, wówczas będzie musiał sam go dostarczyć do kasy albo drogą pocztową, albo osobiście.

Możliwość wystawiania e-zwolnień w systemie pracowniczym obowiązuje od początku roku. Mogą je wystawiać lekarze, dentyści i felczerzy. Zmianę wprowadziła ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066). To na jej podstawie do końca 2017 roku pacjent może otrzymać od lekarza papierowe zwolnienie wystawione na formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast od 1 stycznia 2018 r. wydawane będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane