statystyki

KRUS ubezpiecza także rolnika, który odbywa karę więzienia

autor: Michał Culepa15.02.2017, 18:00
W uzasadnieniu SN wskazał, że o ile odbywający karę pozbawienia wolności pracownicy tracą zatrudnienie i tym samym przestają być ubezpieczonymi, o tyle w przypadku prowadzących działalność gospodarczą, ale przede wszystkim rolników, sytuacja nie jest już tak jednoznaczna

W uzasadnieniu SN wskazał, że o ile odbywający karę pozbawienia wolności pracownicy tracą zatrudnienie i tym samym przestają być ubezpieczonymi, o tyle w przypadku prowadzących działalność gospodarczą, ale przede wszystkim rolników, sytuacja nie jest już tak jednoznacznaźródło: ShutterStock

Odbywanie kary pozbawienia wolności nie przerywa okresu ubezpieczenia społecznego w KRUS. Sprawa dotyczyła Stanisława L. który prowadził własne gospodarstwo. Za jazdę po pijanemu został skazany na 2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności. Wprawdzie całej kary nie odbył – wcześniej został zwolniony warunkowo – ale spowodowało to problem z jego ubezpieczeniem społecznym jako rolnika.

Mężczyzna zamierzał bowiem po wyjściu na wolność rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej obok swojego głównego źródła utrzymania, czyli gospodarstwa. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników w art. 5a ust. 1 przewiduje możliwość kontynuowania ubezpieczenia w KRUS także przez osoby prowadzące działalność gospodarczą na niewielką skalę, ale warunkiem jest pozostawanie w ubezpieczeniu rolniczym minimum 3 lata bez przerw.

KRUS uznał natomiast, że w okresie niespełna dwuletniego pobytu w zakładzie karnym Stanisław L. nie mógł być ubezpieczony z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, pomimo że zajmowała się nim jego żona, która opłacała wszelkie składki i należności publiczne.

Mężczyzna się z tym nie zgadzał. Jak twierdził, cały czas interesował się sprawami swojego gospodarstwa, a jego małżonka nie raz na widzeniach przekazywała mu dokumenty do podpisania albo zasięgała porad, jak załatwić różne sprawy dotyczące „gospodarki”.

Decyzja KRUS została więc przez niego zaskarżona do sądu, ale te i odwołanie, i apelację kolejno oddalały. Inaczej orzekł dopiero Sąd Najwyższy, który wyrok apelacyjny uchylił i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Chory Kraj(2017-02-16 08:12) Zgłoś naruszenie 11

    Siedzi sobie pod scianą biedny ubogi facet nie mający żadnego majątku który właśnie stracił prace i zebrze --państwo nie ubezpiecza Go w KRUSie z dotacjami... No i przechodzi obok Niego 30h panisko który traktor ma drozszy niż niejeden miastowy pracućś przez całe zycie jest w stanie zarobić --no i Państwo dotuje mu leczenie ,rente i emeryture.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane