statystyki

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zagrożone

autor: Bożena Wiktorowska27.03.2017, 07:45; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:08
Obecnie lekarze mogą korzystać z drogiego kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo czasochłonnego (chociaż darmowego) podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Obecnie lekarze mogą korzystać z drogiego kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo czasochłonnego (chociaż darmowego) podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.źródło: ShutterStock

Rząd chce zmusić ZUS, żeby już za trzy miesiące udostępnił lekarzom nowy sposób autoryzacji e-zwolnień. Ale zakład może być gotowy dopiero w grudniu.

Za dwa tygodnie będzie wiadomo, czy konieczne będzie przedłużenie o kolejne kilka miesięcy okresu przejściowego umożliwiającego równoległe wystawianie papierowych i elektronicznych zwolnień lekarskich. W tym czasie Biuro Legislacyjne Sejmu ma sprawdzić, czy proponowane przez rząd rozwiązania są zgodne z prawem.

Sporne terminy

Awantura wybuchła w czasie pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (druk nr 1350). Posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zostało przerwane, bo tak naprawdę posłowie nie wiedzieli, nad czym mają dalej pracować. Powodem zamieszania jest lansowany przez rząd zapis, że od 1 lipca br. zacznie działać nowy sposób potwierdzania danych w czasie wystawiania zwolnień elektronicznych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane