statystyki

Małżonek, by dostać dodatek na dziecko, musi iść do sądu

autor: Michalina Topolewska17.10.2016, 18:00
złoty, pieniądze

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, uważa, że przepisy regulujące zasady uzyskiwania dodatku, w tym definicja osoby samotnie wychowującej dziecko, są jasne i czytelneźródło: ShutterStock

Samorządy są zaskoczone rozstrzygnięciem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I OSK 354/15), który uznał, że zamężna matka ma prawo do świadczenia przewidzianego dla osób samotnie zajmujących się dziećmi. Nie zamierzają jednak zmieniać swojego postępowania w tym zakresie.

Sprawa, o której pisaliśmy w nr 199 DGP, dotyczyła uprawnień do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Matka starała się o jego przyznanie na potomka, którego ojciec zmarł. Ona sama ponownie wyszła za mąż. Zarówno gmina, jak i samorządowe kolegium odwoławcze wskazały, że kobieta nie spełnia kryterium bycia samotnym rodzicem, wynikającego z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518). Odmienny pogląd przedstawił jednak WSA we Wrocławiu oraz NSA, które podkreśliły w orzeczeniach, że stan cywilny nie ma znaczenia, jeżeli nieletni jest wychowywany bez drugiego z rodziców.

– Jest to zaskakujące rozstrzygnięcie. Przepisy wprost mówią, że samotnym rodzicem jest panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba rozwiedziona lub będąca w separacji, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem. Co więcej, może ona otrzymać dodatek tylko, jeśli na potomka nie zostały zasądzone alimenty ze względu na to, że ojciec jest nieznany, rodzic nie żyje lub powództwo o ich ustalenie zostało oddalone – wylicza Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

Dodaje, że w sprawie, którą zajmował się NSA, matka spełniała więc tylko drugą przesłankę pozwalającą na uzyskanie dodatku (bo ojciec dziecka zmarł). A aby otrzymać świadczenie, muszą zaistnieć obie.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane