statystyki

Małżonek, by dostać dodatek na dziecko, musi iść do sądu

autor: Michalina Topolewska17.10.2016, 18:00
złoty, pieniądze

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, uważa, że przepisy regulujące zasady uzyskiwania dodatku, w tym definicja osoby samotnie wychowującej dziecko, są jasne i czytelneźródło: ShutterStock

Samorządy są zaskoczone rozstrzygnięciem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I OSK 354/15), który uznał, że zamężna matka ma prawo do świadczenia przewidzianego dla osób samotnie zajmujących się dziećmi. Nie zamierzają jednak zmieniać swojego postępowania w tym zakresie.

Sprawa, o której pisaliśmy w nr 199 DGP, dotyczyła uprawnień do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Matka starała się o jego przyznanie na potomka, którego ojciec zmarł. Ona sama ponownie wyszła za mąż. Zarówno gmina, jak i samorządowe kolegium odwoławcze wskazały, że kobieta nie spełnia kryterium bycia samotnym rodzicem, wynikającego z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518). Odmienny pogląd przedstawił jednak WSA we Wrocławiu oraz NSA, które podkreśliły w orzeczeniach, że stan cywilny nie ma znaczenia, jeżeli nieletni jest wychowywany bez drugiego z rodziców.

– Jest to zaskakujące rozstrzygnięcie. Przepisy wprost mówią, że samotnym rodzicem jest panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba rozwiedziona lub będąca w separacji, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem. Co więcej, może ona otrzymać dodatek tylko, jeśli na potomka nie zostały zasądzone alimenty ze względu na to, że ojciec jest nieznany, rodzic nie żyje lub powództwo o ich ustalenie zostało oddalone – wylicza Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

Dodaje, że w sprawie, którą zajmował się NSA, matka spełniała więc tylko drugą przesłankę pozwalającą na uzyskanie dodatku (bo ojciec dziecka zmarł). A aby otrzymać świadczenie, muszą zaistnieć obie.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane