statystyki

Dodatek na samotne wychowanie także dla zamężnej

autor: Michalina Topolewska13.10.2016, 07:34; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:02
Sprawa dotyczyła uprawnień do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Sprawa dotyczyła uprawnień do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka.źródło: ShutterStock

Przy ubieganiu się o świadczenie na samotne wychowanie dziecka nie ma znaczenia stan cywilny rodzica. Wystarczy, że wychowuje swojego potomka bez udziału drugiego z nich.

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który odrzucił skargę kasacyjną złożoną przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu. Sprawa dotyczyła uprawnień do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Gmina odmówiła jego przyznania matce, która starała się o to świadczenie na jednego z synów. Jego ojciec zmarł, a kobieta wyszła ponownie za mąż (z tego związku pochodzi trójka jej następnych dzieci). Gmina swoją decyzję uzasadniała tym, że nie spełnia definicji osoby samotnie zajmującej się dzieckiem zawartej w art. 3 pkt 17a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518). Zgodnie z jej zapisami, samotnym rodzicem jest panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba rozwiedziona lub w separacji, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane