statystyki

Jak samotny rodzic może otrzymać świadczenia na dzieci?

autor: Michalina Topolewska26.10.2016, 17:00
Ojciec z dzieckiem

Na potrzeby przyznawania świadczeń rodzinnych przyjęta została definicja samotnego rodzica, która wskazuje, że jest nim panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba rozwiedziona lub będąca w separacji, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicemźródło: ShutterStock

Osoby zajmujące się swoimi potomkami bez drugiego rodzica nie muszą pobierać alimentów, gdy starają się o becikowe. Są one natomiast wymagane przy zasiłku.

Czy dla samotnych rodziców jest wyższe kryterium

Pani Justyna po śmierci męża samotnie wychowuje dwie córki. Czy przy składaniu wniosku o świadczenie wychowawcze lub inne formy pomocy finansowej przepisy przewidują preferencje dla samotnych rodziców, np. w postaci wyższego kryterium dochodowego?

NIE

Nabycie prawa do zasiłków rodzinnych łącznie z dodatkami oraz 500 zł na pierwsze dziecko jest uzależnione od spełnienia odpowiedniego kryterium dochodowego. Jednak pod tym względem osoby samotnie wychowujące dzieci nie mogą liczyć na żadne dodatkowe uprawnienia, takie jak większa wysokość progu. Jest ona taka sama dla wszystkich rodziców niezależnie od tego, czy dziecko wychowuje się w pełnej, czy niepełnej rodzinie. Również kwoty poszczególnych świadczeń nie są podwyższane z powodu tego, że rodzic sam zajmuje się dziećmi.

Podstawa prawna

Art. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. poz. 1518 ze zm.).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane