statystyki

Wraz ze stawką godzinową więcej zapisów w umowach. Będzie lawina pozwów o ustalenie stosunków pracy?

autor: Agata Mierzwa06.10.2016, 11:12; Aktualizacja: 06.10.2016, 11:37
Przepisy dotyczące minimalnego wynagradzania zleceniobiorców i osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r.

Przepisy dotyczące minimalnego wynagradzania zleceniobiorców i osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r.źródło: ShutterStock

Wpisywanie do umów większej liczby danych o miejscu i czasie wykonania zlecenia to pokusa dla zleceniobiorców. Mogą oni chcieć to wykorzystać przed sądem.

Przepisy dotyczące minimalnego wynagradzania zleceniobiorców i osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r. Wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia przez zleceniobiorcę lub przez osobę samozatrudnioną nie będzie mogła być niższa niż wysokość stawki minimalnej ustalonej zgodnie z odpowiednimi przepisami, czyli w 2017 r. nie niższa niż 13 zł brutto. Ta reguła będzie miała zastosowanie do wynagrodzenia ustalonego zarówno w stawce godzinowej, jak i miesięcznej.

Koncepcja minimalnego wynagrodzenia oznacza, że jeśli zleceniobiorca nie otrzyma w danym miesiącu za każdą godzinę wykonania zlecenia 13 zł brutto, to będzie miał roszczenie o uzupełnienie wynagrodzenia do poziomu minimalnego będącego iloczynem stawki minimalnej i liczby godzin.

Obawy przedsiębiorców

Aby ustalenie wysokości płacy za godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usługi było w ogóle możliwe, ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265; dalej: ustawa) wprowadza obowiązek określenia przez strony umowy sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub usługi. Jeśli taki sposób nie zostanie przyjęty, to zleceniodawca będzie związany informacją o liczbie godzin przedłożoną przez zleceniobiorcę lub usługodawcę.

Linia orzecznicza

Linia orzecznicza

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane